PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Windykacja ma się dobrze

Autor: Adam Brzozowski
02-08-2007 00:00 |  aktualizacja: 05-10-2007 09:30
Windykacja ma się dobrze
<b>Piotr Drzewiecki</b>, dyrektor handlowy firmy Pragma Inkaso:
- Trwająca w Polsce koniunktura gospodarcza wpływa ożywczo praktycznie na wszystkie branże. Usługi finansowe nie są wyjątkiem. Zwielokrotnienie obrotów handlowych oznacza, iż liczba transakcji i ich wartość rosną. To powoduje następnie także wzrost liczby wierzytelności na rynku. 

Koniunktura gospodarcza wpływa także na jakość wierzytelności. Potrzeby windykacyjne przedsiębiorstw wynikają dziś w głównej mierze z chęci zachowania płynności finansowej i utrzymywania produkcji na stałym wysokim poziomie. Przedsiębiorcy nie mogą pozwolić sobie na długoterminowe opóźnienia w płatnościach przez odbiorców, gdyż oznacza to dla nich realną stratę poprzez brak możliwości szybkiego wykorzystania należnych środków do produkcji i generowania kolejnych obrotów. Przy możliwości nakładania dużych marż w momencie zwiększonego popytu zamrożenie środków finansowych w należnościach jest szczególnie dotkliwe.

Czy obecna koniunktura i większa płynność finansowa przedsiębiorstw oznaczają, że mniej firm ma problemy ze spłatą należności? Nic bardziej mylnego. Rynek wierzytelności wciąż szybko rośnie, a menedżerowie firm windykacyjnych zacierają ręce, licząc zyski.

W najbliższych trzech, czterech latach wartość spraw przyjętych do windykacji będzie rosła o ok. 30 procent rocznie. Można być tego niemal pewnym, gdyż od kilku lat wzrost rynku wierzytelności utrzymuje się na podobnym poziomie.
Według Piotra Krupy, prezesa firmy Kruk, można zaryzykować stwierdzenie, że branża windykacyjna jest w komfortowej sytuacji zarówno w czasie koniunktury gospodarczej, jak i dekoniunktury. Dzieje się tak z prostego powodu.

- W okresie koniunktury gospodarczej rośnie liczba zaciąganych zobowiązań, co automatycznie wiąże się ze wzrostem spraw przyjmowanych do windykacji. Zwykle bowiem w miarę stały procent należności, z jakichś powodów (zwykle losowych lub ekonomicznych), nie jest spłacany terminowo. W poszczególnych branżach waha się on między 5 a 10 proc. Tak więc, im więcej zaciąganych kredytów, towarów i usług kupowanych z odroczonym terminem płatności, czy umów zawartych np. z firmami telekomunikacyjnymi, tym proporcjonalnie więcej dłużników. Z kolei w okresie dekoniunktury spadają możliwości płatnicze konsumentów i przedsiębiorców, co przekłada się na wzrost zleceń dla firm zajmujących się obrotem wierzytelnościami - tłumaczy Piotr Krupa.


Zostają najwięksi


Spółki zajmujące się windykacją należności narzekać nie muszą. Rosną ich zyski. Wraz ze wzrostem rynku i zmianami w gospodarce zmienia się jednak rola firm windykacyjnych. Przestają pełnić rolę „straszaka” na nierzetelnych dłużników. Coraz bardziej przyjmują funkcję regulatora gospodarki i aktywnego uczestnika rynku finansowego.

- Dotyczy to przede wszystkim większych firm, które posiadają odpowiednie zaplecze kapitałowe. Dzisiejszy rynek wierzytelności to nie tylko usługi windykacyjne, to przede wszystkim kompleksowa oferta usług wspomagających płynność finansową przedsiębiorców. Finansowanie, dla którego zabezpieczeniem są wierzytelności, kupno wierzytelności, faktoring, to najbardziej znane dziś produkty firm z branży obrotu wierzytelnościami. Dysponowanie odpowiednią gotówką umożliwia spółkom windykacyjnym stworzenie oferty dopasowanej do potrzeb klienta - informuje Piotr Drzewiecki, dyrektor handlowy firmy Pragma Inkaso.
<b>Piotr Drzewiecki</b>, dyrektor handlowy firmy Pragma Inkaso:
- Trwająca w Polsce koniunktura gospodarcza wpływa ożywczo praktycznie na wszystkie branże. Usługi finansowe nie są wyjątkiem. Zwielokrotnienie obrotów handlowych oznacza, iż liczba transakcji i ich wartość rosną. To powoduje następnie także wzrost liczby wierzytelności na rynku. 

Koniunktura gospodarcza wpływa także na jakość wierzytelności. Potrzeby windykacyjne przedsiębiorstw wynikają dziś w głównej mierze z chęci zachowania płynności finansowej i utrzymywania produkcji na stałym wysokim poziomie. Przedsiębiorcy nie mogą pozwolić sobie na długoterminowe opóźnienia w płatnościach przez odbiorców, gdyż oznacza to dla nich realną stratę poprzez brak możliwości szybkiego wykorzystania należnych środków do produkcji i generowania kolejnych obrotów. Przy możliwości nakładania dużych marż w momencie zwiększonego popytu zamrożenie środków finansowych w należnościach jest szczególnie dotkliwe.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP