Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Witold Gadomski: budżet bez luzu

Autor: Witold Gadomski
07-04-2014 17:28 |  aktualizacja: 07-04-2014 17:26
Witold Gadomski: budżet bez luzu

Witold Gadomski.

Nadzieje na to, że ostrzyżenie OFE da rządzącym trochę swobody w manewrach mających ożywić gospodarkę, okazują się płonne - pisze Witold Gadomski.

Główną przyczyną częściowego rozmontowania systemu Otwartych Funduszy Emerytalnych był zły stan finansów państwa i groźba przekroczenia przez dług publiczny kolejnych progów ostrożnościowych. Wprawdzie rząd znowelizował ustawę o finansach publicznych i złagodził restrykcje grożące rządowi za przekroczenie kolejnych progów (przy okazji obniżył o 7 punktów procentowych progi ostrożnościowe), ale bez poważnej reformy finansów publicznych groziło przekroczenie w ciągu dwóch lat konstytucyjnego progu zadłużenia - 60 proc.
Przejęcie 51,5 proc. aktywów OFE pozwoliło zaoszczędzić w budżecie na rok 2014 ok. 8 mld zł, w postaci obniżenia kosztu obsługi długu, oraz zwiększyć przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o 15,38 mld. Ta druga wielkość nie jest ujawniana w bieżących dochodach budżetowych, ale ma wpływ na wysokość długu publicznego.

Istniała obawa, że rząd, uzyskawszy ponad 150 mld zł z kont OFE, rozluźni politykę budżetową i zwiększy wydatki. Na przeszkodzie stanęły przepisy Unii Europejskiej, a być może rząd doszedł do wniosku, że na dłuższą metę rozluźnienie rygorów budżetowych przyniesie same kłopoty.

10 grudnia 2013 roku Komisja Europejska opublikowała rekomendację dla Polski, dotyczącą polityki budżetowej. Od czerwca 2009 roku jesteśmy objęci procedurą nadmiernego deficytu, co oznacza, że władze Unii pilnie obserwują nasze finanse. Komisja rekomenduje, by w przyszłym roku Polska obniżyła deficyt finansów publicznych (liczony według metodologii unijnej, a nie "kreatywnej", opracowanej przez nasze Ministerstwo Finansów) z poziomu 4,4 proc. PKB do 3,9 proc. PKB w roku 2014. W roku 2015 powinniśmy obniżyć deficyt do 2,8 proc.

Zamieszanie dotyczące tego, jak traktować środki zabrane OFE, wynika ze zmiany metodologii unijnej, która właśnie jest w trakcie implementacji. Wciąż obowiązuje metodologia ESA 95, która transfer środków z funduszy emerytalnych traktuje jako jednorazowy dochód budżetu państwa. Ale jesienią wchodzi w życie metodologia ESA 2010, która nie uznaje tych środków za dochód, a tym samym statystyki nie pokażą obniżenia naszego deficytu.

Mamy więc zabawną sytuację. Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej w roku 2014, nasz wynik sektora finansów publicznych (w nomenklaturze Eurostatu określanego jako General Government) wyniesie plus 5 proc. PKB, licząc zgodnie z ESA 95, lub minus 3,8 proc. PKB, zgodnie z ESA 2010.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP