Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Władysław Mielczarski: Tylko rynek

Autor: Władysław Mielczarski*
14-11-2005 00:00
Władysław Mielczarski: Tylko rynek
Schemat działania kompleksowego rynku energii.

W ostatnich miesiącach pojawiło się wyraźne zainteresowanie sytuacją odbiorców energii elektrycznej. Również pismo „Nowym Przemysł” zainicjowało cykl konferencji dotyczących odbiorców energii. W dyskusjach praktycznie wszyscy są zgodni, że rynek energii elektrycznej dla odbiorców nie działa. Co robić?

Z ponad 1,7 miliona uprawnionych do korzystania z rynku tylko kilkunastu odbiorców z tego rynku skorzystało. Stan taki będzie trwać dalej, jeżeli oprócz usunięcia barier formalnych nie zostanie wprowadzony kompleksowy rynek energii. Wdrożenie takiego rynku spowoduje, że odbiorcy nie tylko będą mogli kupować energię na rynku, ale również jej cena i koszt przesyłu będą najniższe z możliwych do uzyskania w danych warunkach.

Samo się nie zrobi...


Energetyka działała przez dziesiątki lat jako monopol i rynek energii spontanicznie nie zaistnieje, o ile nie zostanie wprowadzony poprzez odpowiednie uregulowania prawne. Warunkami koniecznymi zaistnienia rynku są:
 • Wola polityczna wprowadzenia rynku, najlepiej wynikająca z przekonania, że rynek jest skutecznym mechanizmem funkcjonowania gospodarki.

 • Sprawny aparat państwowy, który potrafi tę wolę zrealizować poprzez przygotowanie odpowiednich aktów prawnych, a następnie wyegzekwować przestrzeganie wprowadzonego prawa.

 • Ograniczenie możliwości monopolizacji rynku.Siłą woli


We wrześniu 2001 r. wprowadzono jeden z segmentów rynku energii elektrycznej: rynek bilansujący. Istniała już w tym czasie Giełda Energii, ale usytuowała się na rynku w taki sposób, że działa na jego marginesie. Po wprowadzeniu rynku bilansującego nie tylko nie podjęto próby wdrażania kolejnych segmentów, ale zasady tego małego fragmentu rynku zostały poddane manipulacjom skutkującym wysokimi i nieuzasadnionymi kosztami korzystania z tego rynku. Okres 2001- 2005 jest dla rynku energii okresem straconym.

Jeżeli nie będzie zdecydowanej woli politycznej, aby rynek energii wdrożyć, to odbiorcy będą skazani na zakupy energii u monopolistów.


Prawo do poprawy


Ustawa Prawo energetyczne została od 1997 roku poddana 26 nowelizacjom. Średnio dokonywano jednej nowelizacji, co 3,5 miesiąca. W rezultacie powstał skomplikowany i zawiły dokument, który zamiast wprowadzać mechanizmy rynkowe próbuje poddać szczegółowym regulacjom zachowania przedsiębiorstw energetycznych.

Robi to jednak w tak niejasny i rozmyty sposób, że prawie każde zachowanie może być usprawiedliwione. Za nowelizacją ustawy nie nadążają zmiany rozporządzeń, co prowadzi do sytuacji, że rozporządzenia odnoszą się do mechanizmów i struktur, które nie istnieją. Oczywiście takich rozporządzeń nie próbuje się przestrzegać, co skutkuje ignorowaniem prawa nie tylko przez podmioty, które podlegają regulacji, ale również przez instytucje państwowe, które powinny nadzorować przestrzeganie tego prawa.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Schemat działania kompleksowego rynku energii.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP