PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wojna o koszty

Autor: Jerzy Dudała
19-12-2012 14:28
Wojna o koszty
<b>Jarosław Zagórowski<br />
prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej</b><br /><br />
- Odbiór węgla z naszych kopalń będzie uzależniony od tego, czy będziemy konkurencyjni i od tego, jakie ceny zaproponujemy. Prof. Maciej Kaliski, szef Rady Nadzorczej Kompanii Węglowej, uważa, że koszty to najistotniejsza kwestia dla branży węglowej. - W latach 2008-11, gdyby nie wzrost cen węgla, mielibyśmy nierentowne górnictwo - twierdzi. - Pamiętajmy, że w strukturze kosztów w górnictwie 60-70 proc. stanowią koszty stałe, w tym wynagrodzenia - przypomina Leszek Lerch, partner Ernst & Young Audit. - Trzeba zmierzać w kierunku uzmienniania kosztów.

Słowo "koszty" szefowie spółek węglowych słyszą nawet we śnie. Wydobycie drożeje, rosną możliwości importu, nasila się presja na obniżki cen węgla. Co robić?!

Średni jednostkowy koszt produkcji węgla w okresie styczeń-wrzesień 2012 roku w górnictwie węgla kamiennego wyniósł 299,76 zł/t i wzrósł, w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, o 24,14 zł/t (czyli o 8,8 proc.). Koszty rzędu 300 zł na tonę to powód, by bić na alarm.
W okresie styczeń-wrzesień 2012 r. koszty produkcji węgla w górnictwie węgla kamiennego wzrosły w relacji do analogicznego okresu 2011 roku o 1,86 mld zł (tj. o 12,1 proc.), przy wzroście produkcji węgla kamiennego o 3 proc. Koszty wynagrodzeń wraz z narzutami na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia były wyższe niż w okresie styczeń-wrzesień 2011 roku o 729,1 mln zł (o 9,4 proc.).

Koszty jednostkowe w polskim górnictwie w latach 2003-11 rosły średnio o ok. 10 proc. rocznie, czyli ponad trzykrotnie szybciej niż inflacja. Jeśli ceny światowe będą nadal spadać, a koszty rosnąć w obecnym tempie, to polskie górnictwo dość szybko znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji.

- Rentowność naszych kopalń jest zjadana przez spadek cen węgla na rynkach światowych - zaznacza wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego Artur Trzeciakowski. Polskie górnictwo ma jeszcze atut w postaci renty geograficznej. Tyle że ta zaczyna się kurczyć, na co wpływa rozbudowa portów oraz tworzenie baz logistycznych w pobliżu wschodniej granicy Polski.

Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki, wskazuje, że węgiel z polskich kopalń konkuruje i będzie konkurować z węglem z importu, głównie z Rosji i Ukrainy, a w przypadku węgla koksowego z węglem amerykańskim, kolumbijskim czy australijskim, wydobywanym głównie metodą odkrywkową.

Ciąć, ale jak?

Rośnie nadwyżka zobowiązań nad należnościami, na to nakłada się wzrost zapasów węgla niesprzedanego w górnictwie (o ponad 3,3 mln ton w pierwszym półroczu 2012 roku) oraz utrzymujący się od ponad siedmiu lat trend spadku wydajności pracy w górnictwie.

Przy wydobyciu ok. 70 mln ton, realnym imporcie na poziomie 15 mln ton (2011 r.) o r a z r o - sną - cej techn i c z n e j zdolności do importu węgla w Polsce, nadpodaż ulokowana na zwałach w samym górnictwie wynosi ponad 7 mln ton.

Dane makroekonomiczne oraz wyraźne spowolnienie gospodarki w kraju nie rokują dobrze. Zmarnowana została szansa na modernizację górnictwa, jaką dawała niezwykła koniunktura na węgiel. Takich cen węgla i takiego zapotrzebowania długo nie będzie.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP