Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wolność, równość i partnerstwo w energetyce

Autor: (dc)
06-04-2006 00:00
Wolność, równość i partnerstwo w energetyce

Prywatni przedsiębiorcy z sektora energetycznego postanowili mówić jednym głosem, w czym ma im pomóc Związek Pracodawców Prywatnych Energetyki, który domaga się od polskiego rządu wolnego rynku energii oraz równego traktowania podmiotów prywatnych i państwowych.

- Sektor energetyczny w Polsce zdominowany jest przez własność państwową, państwo występuje więc zarówno w roli regulatora, jak i właściciela – mówi Przemysław Chojnowski, prezes Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki oraz prezes Zarządu PBW Olmex. – Nie sprzyja to równoprawnemu traktowaniu wszystkich uczestników rynku energii w Polsce.
Zgromadzenie założycielskie ZPPE odbyło się 18 stycznia br. Organizacja pracodawców energetyki planuje działania na rzecz równoprawnego traktowania przedsiębiorstw państwowych i prywatnych przez Urząd Regulacji Energetyki, chce współpracować z Parlamentem na wszystkich etapach procesu legislacyjnego, w zakresie projektów ustaw będących w obszarze zainteresowania członków Związku oraz doprowadzić do przyspieszenia prywatyzacji w energetyce.

CZARNA LISTA BARIER ROZWOJU ENERGETYKI

Wysokość akcyzy na energię elektryczną

- Obniżenie maksymalnej stawki akcyzy na energię elektryczną do poziomu korespondującego ze standardami unijnymi. - Wprowadzenie mechanizmów regulacyjnych gwarantujących obniżenie ceny energii po stronie wytwórców o wysokość obciążenia podatkowego z tytułu akcyzy.

Rozbudowana procedura formalno-prawna na etapie ubiegania się o decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego, wydłużająca proces i zwiększająca koszty inwestycji.
- Aktualizacja rejestrów gruntów prowadzonych przez powiatowe urzędy geodezji i kartografii.
- Usprawnienie procesu uzgodnień z instytucjami wymienionymi w art. 53 Ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

Nierówne traktowanie firm prywatnych oraz spółek z udziałem Skarbu Państwa w sektorze energetycznym.
- Koncentracja nadzoru państwa na regulacji działalności przedsiębiorstw energetycznych w obszarach monopolu naturalnego i ochronie przed nieuczciwą konkurencją i wykorzystywaniem pozycji rynkowych przez pojedyncze podmioty gospodarcze.
- Wprowadzenie do Ustawy Prawo energetyczne definicji spółki dystrybucyjnej odróżniającej ją od odbiorcy końcowego. Kryterium kwalifikowania do kategorii spółki dystrybucyjnej nie może być wielkość sprzedaży.

Brak liberalizacji rynku energii elektrycznej
- Koncentracja nadzoru państwa na regulacji działalności przedsiębiorstw energetycznych w obszarach monopolu naturalnego i ochronie przed nieuczciwą konkurencją i wykorzystywaniem pozycji rynkowych przez pojedyncze podmioty gospodarcze.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP