Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wszystkie odcienie metalu: polski przemysł metali nieżelaznych równa do Europy

Autor: Renata Dudała
18-03-2008 00:00 |  aktualizacja: 21-03-2008 12:07
Wszystkie odcienie metalu: polski przemysł metali nieżelaznych równa do Europy
Niedobór złomu miedzi w latach 2002-06 Jak podkreśla Dariusz Mańko, prezes zarządu Grupy Kęty, spółka jest zainteresowana zakupem firm działających w trzech nowych segmentach

W ciągu ostatnich piętnastu lat przemysł metali nieżelaznych zmodernizował się, osiągając dobry europejski poziom. Wprowadzono nowoczesne maszyny i urządzenia. W efekcie emisja pyłów oraz ilość odprowadzanych ścieków jest minimalna.

Przemysł metali nieżelaznych to sektor zróżnicowany. W jego strukturze można wyróżnić trzy grupy technologiczne charakteryzujące procesy wytwarzania półwyrobów i produktów. Mamy zatem górnictwo, hutnictwo i przetwórstwo miedzi w KGHM Polska Miedź i Impexmetalu, górnictwo, hutnictwo i przetwórstwo cynku i ołowiu w ZGH Bolesław, Hucie Cynku Miasteczko Śląskie, Baterpolu, Orle Białym. Hutnictwem oraz przetwórstwem aluminium zajmują się głównie Huta Aluminium Konin i Grupa Kęty. Istnieją ponadto małe prywatne zakłady zajmujące się przetwórstwem aluminium.
- Chociaż krajowy przemysł metali nieżelaznych na tle Europy ma dobrą pozycję, niezbędna jest dalsza modernizacja procesów wytwórczych - mówi Zbigniew Śmieszek, dyrektor Instytutu Metali Nieżelaznych. - Trzeba bowiem podkreślić, że europejski przemysł metali nieżelaznych jest bardzo nowoczesny. Musimy zatem stale dorównywać do tego poziomu. To wymaga wprowadzenia nowych technologii i asortymentów. Rynek potrzebuje produktów bardziej złożonych, produkcja stosunkowo prostych wyrobów nie zapewnia konkurencyjności.

Zdaniem Śmieszka, problem ten dotyczy zwłaszcza przetwórstwa miedzi. Mamy bowiem dużą produkcję miedzi w skali europejskiej, z czego połowa jest eksportowana w postaci nisko przetworzonej (katody i walcówka). Trzeba dążyć do zwiększenia przetwórstwa miedzi w kraju.

- Trzeba dążyć do zwiększenia konsumpcji miedzi - dodaje Zbigniew Śmieszek. - Obecne zużycie, wynoszące 4-5 kg na mieszkańca w porównaniu do 15-17 kg w Unii Europejskiej, jest zbyt małe. Nie rozwinięto gałęzi przemysłu, które są "miedziochłonne", takich jak przemysł elektrotechniczny czy AGD. Odnoszę wrażenie, że nie potrafimy skorzystać z tego, że mamy miedź. Generalnie konkurencyjność sektora wiąże się z dalszymi inwestycjami, te jednak zależne są od decyzji właścicieli poszczególnych zakładów.

Ren - polska specjalność

- Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki i stawianie na innowacyjne technologie jest ogromną szansą na skuteczne rywalizowanie z konkurencją, także z zagraniczną - mówi Mariusz Bober, prezes zarządu KGHM Ecoren. - Już od kilku lat obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie odbiorców na ren stosowany w silnikach odrzutowych i przemyśle petrochemicznym. Złoża renu są niewielkie, co przekłada się na rosnące ceny. Nowoczesne technologie wymagają metali o określonych właściwościach. Unikalna na skalę światową technologia produkcji renu z odpadów powstających przy produkcji miedzi jest autorskim dziełem naszych pracowników i naukowców Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Wspólnie z AMK Kraków nadaliśmy jej kształt technologii przemysłowej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP