PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wszystko zaczyna się od ropy

Autor: Marcin Szczepański
27-06-2011 00:00
Wszystko zaczyna się od ropy
<b>Robert Soszyński, prezes PERN Przyjaźń</b><br>
- Planowane jesienią uruchomienie portu w Ust-Łudze i drugiej nitki rurociągu BTS trudno uznać za informację pozytywną z naszego punktu widzenia. Z drugiej strony sytuacja zarówno PERN, jak i polskich odbiorców nie musi ulec pogorszeniu.

Ostatnie miesiące pokazały, jak bardzo światowy rynek paliwowy narażony jest na wahania spowodowane sytuacją geopolityczną. Nie ma sposobu, aby odciąć się od globalnych powiązań.

Kiedyś o cenie ropy naftowej decydował poziom popytu uzależniony od światowej koniunktury oraz - od czasu do czasu - wielkie wstrząsy polityczne - uważa Dariusz Kraszewski, partner zarządzający w dziale konsultingu Deloitte. - Wydaje się, że właśnie wchodzimy w nową erę, w której cenę ropy determinować będzie tak wiele różnych czynników, że stanie się ona jeszcze bardziej nieprzewidywalna. Jako konsumenci będziemy mieli do czynienia z dalszymi skokami cen paliw, zarówno w górę, jak i w dół. Zdaniem ekspertów z Deloitte, koncerny naftowe muszą liczyć się z takimi czynnikami, jak niestabilna sytuacja polityczna w wielu krajach oraz sytuacje kryzysowe, jak na przykład nasilone ataki piratów. W niestabilnym otoczeniu o sukcesie decydować będzie elastyczna strategia, pozwalająca na szybkie reakcje w zależności od rozwoju sytuacji na świecie.
Dość drastycznie przekonaliśmy się o tym także w tym roku, kiedy to wstrząsy polityczne w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie spowodowały gwałtowne wzrosty cen surowca.

W ślad za nimi poszły zwyżki na lokalnych rynkach paliwowych, nawet w takich krajach, jak Rosja, która do tej pory była odporna na wszelkie zamieszania na naftowym rynku. Co się będzie działo dalej z cenami ropy? Pod tym względem zdania są jak zwykle podzielone. Przeważają jednak opinie, że obecny poziom cen jest zawyżony i należy się spodziewać spadków.

- Ceny ropy naftowej powinny w 2011 r. spadać, choć nie jest to jedyny możliwy scenariusz - uważa główny ekonomista PKN Orlen, Adam Czyżewski. Zaznacza jednak, iż w dłuższym czasie ropa, tak jak inne surowce energetyczne, będzie jednak drożeć.

Jego zdaniem, w oparciu o przewidywania związane z trendami na rynku ropy, ceny paliw na giełdach w perspektywie 2011 r. powinny być niższe niż te, które mamy obecnie.

- Uważam, że dalszy wzrost cen na świecie skutkowałby ponownym spowolnieniem gospodarek światowych, a co za tym idzie, generalnym zmniejszeniem popytu na paliwa. Takie zjawiska działają zwykle jak impuls odwracający trendy wzrostowe w notowaniach cen paliw - powiedział Czyżewski. Przełoży się to także na ceny paliw na krajowym rynku.

- Proces dostosowania cen od producenta do stacji benzynowej trwa około tygodnia-dwóch. Parę dni trwa przełożenie zmian cen paliw na rynkach globalnych, notowanych w dolarach, na ceny hurtowe w Polsce, wyrażone w złotych, kolejnych kilka zajmuje przełożenie cen hurtowych na ceny detaliczne.
<b>Robert Soszyński, prezes PERN Przyjaźń</b><br>
- Planowane jesienią uruchomienie portu w Ust-Łudze i drugiej nitki rurociągu BTS trudno uznać za informację pozytywną z naszego punktu widzenia. Z drugiej strony sytuacja zarówno PERN, jak i polskich odbiorców nie musi ulec pogorszeniu.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP