PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wyjątkowe wdrożenie w Połańcu

Autor: Jarosław Maślanek
16-08-2006 00:00
Wyjątkowe wdrożenie w Połańcu
Nadrzędny regulator bloku (LDC) reaguje automatycznie zarówno na zmiany zadanego obciążenia bloku, jak też na awarie podstawowych urządzeń technologicznych, adaptując moc bloku do ograniczeń. Elektro-hydrauliczny regulator turbiny (DEH) współpracuje z nadrzędnym regulatorem bloku (LDC) zapewniając regulację częstotliwości, automatyczne uruchamianie i odstawianie turbozespołu. System Ovation pozwala m.in. monitorować obieg wody chłodzącej w elektrowni.

Automatyzacja Elektrowni Połaniec jest wdrożeniem wyjątkowym. W żadnym obiekcie o tak dużej mocy (1800 MW) funkcjonującym w Europie łącznie nie zastosowano podobnych rozwiązań.

Realizacja w Electrabel Połaniec programu modernizacyjnego bloków energetycznych oraz układów i urządzeń pozablokowych pod nazwą Projekt „AS” rozpoczęła się w 2002 r. Główną ideą projektu jest wdrożenie zunifikowanego automatycznego sterowania wszystkich urządzeń elektrowni z jednej, centralnej nastawni. Zakończenie inwestycji przewidziano w 2009 r.
Podstawowymi założeniami projektu „AS” było wyeliminowanie zawodnych urządzeń i rozwiązanie uciążliwych problemów eksploatacyjnych. Inwestor położył również nacisk na zastosowanie armatury zdalnie sterowanej w miejsce dotychczasowej armatury ręcznej oraz uzupełnienie opomiarowania w zakresie niezbędnym do realizacji sekwencyjnego sterowania. Aby zmniejszyć liczbę czynności wykonywanych ręcznie, zwłaszcza w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa, zdecydowano się na kompleksowe zautomatyzowanie większości procesów technologicznych.

Częścią projektu jest budowa centralnej nastawni. Rozpoczęto ją wiosną 2003 roku, a oddano do użytku w listopadzie 2003 roku. Pierwszym obiektem, który był sterowany z centralnej nastawni, był blok nr 7 po zakończonym remoncie kapitalnym.

Projekt przewiduje umieszczenie pulpitów operatorskich oraz stacji inżynierskich w jednym miejscu. Dzięki temu zastąpione zostanie 16 nastawni starego typu. W obecnej fazie inwestycji, z nowej nastawni sterowane są już bloki nr 2, 3, 4, 6, 7, człon ciepłowniczy, centralna pompownia, instalacja odsiarczania spalin, stacja demineralizacji wody, mazutownia, odpopielanie, woda pitna i ścieki, nawęglanie. Ponadto znajdują się w niej stanowiska dyżurnego inżyniera ruchu i operatora potrzeb ogólnych. Przeniesienie procesów sterowania pozostałymi blokami do nowej nastawni odbędzie się stopniowo, do końca 2009 roku.

Inwestycja wpłynęła na poprawę komunikacji wewnętrznej oraz usprawniła koordynację działań i współpracę operatorów instalacji energetycznych w elektrowni. W połączeniu z reorganizacją pionu produkcji, umożliwiła zoptymalizowanie zatrudnienia.

– Niebagatelną sprawą jest również znaczące obniżenie kosztów, które należałoby ponieść w celu dostosowania starych nastawni do standardów sterowania aplikowanych przez firmę Emerson – mówi Mieczysław Kobylarz, dyrektor produkcji w Electrabel Połaniec.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP