Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Wynalazczość w firmach: i Ty zostaniesz Edisonem

Autor: Jarosław Latacz
26-05-2006 00:00
Wynalazczość w firmach: i Ty zostaniesz Edisonem

Racjonalizatorem i wynalazcą można zostać zastępując czerpak do wody pompką kupioną w supermarkecie. Jeśli patent uzyska akceptację odpowiednich osób w firmie, liczyć można nie tylko na splendor związany z wejściem do elity inżynierów, ale również na sowite premie i honoraria, do których zawsze ustawia się kolejka określona hierarchią firmowych podległości.

Polscy wynalazcy nie mają lekkiego życia. Przebicie się ze swoim pomysłem wymaga bowiem nie lada sprytu, psychicznej odporności, a przede wszystkim doskonałej znajomości firmy. Chodzi jednak nie o jej strukturę organizacyjną, ale o dokładne poznanie zależności oraz sympatii i antypatii poszczególnych menedżerów. Zablokowanie pomysłu w trakcie jego realizacji oznacza najczęściej skazanie go na niebyt, a jego twórcy grozi przyklejenie łatki „nieszkodliwego wariata”. Dlatego tak ważne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie pomysłu, ale również jego poparcie na odpowiednich szczeblach.
– Sam pomysł może być wdrożony do realizacji, jeśli spełnia nie tylko odpowiednie wymaganie techniczne czy organizacyjne, ale też musi mieć przygotowaną odpowiednią analizę ekonomiczną – wyjaśnia Andrzej Surma z Katowickiego Holdingu Węglowego.


Komisja czuwa


Zgodnie z procedurą, przyjętą w zakładach Holdingu, każdy pracownik zatrudniony w KHW SA ma prawo zgłosić swój projekt racjonalizatorski. Zgłoszenia może również dokonać osoba nie będąca pracownikiem Holdingu. Każdy projekt podlega rozpatrzeniu przez specjalnie w tym celu powołaną Komisję ds. Racjonalizacji działającą w Biurze Zarządu KHW. Komisja ta ocenia każdy projekt pod kątem nowości, przydatności, efektywności ekonomicznej lub pozaekonomicznej (sprawy związane z BHP, ochroną środowiska) oraz ewentualnej zależności od obowiązków służbowych. Na podstawie opinii Komisji ds. Racjonalizacji Zarząd KHW podejmuje decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu projektu.

W przypadku przyjęcia projektu wszelkie prawa do niego przysługują Katowickiemu Holdingowi Węglowemu. Zostaje również podjęta decyzja o cenie, jaka zostanie zapłacona twórcom.

W KHW pomysłów jest jednak z roku na rok coraz mniej. W roku 2002 kopalnie KHW wypłaciły z tytułu projektów wynalazczych ok. 2,26 mln zł, a w roku ubiegłym już tylko ok. 444 tys. zł. W 2005 roku komisja przyznająca doroczny tytuł dla najlepszego wynalazku w ogóle zrezygnowała z przyznania nagród. Uznano bowiem, że nie było na tyle dobrej propozycji, by można było ją wyróżnić.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP