PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Z energią do kasy, czyli jak sfinansować miliardowe projekty

Autor: Katarzyna Walterska
13-11-2010 00:00
Z energią do kasy, czyli jak sfinansować miliardowe projekty
Zdaniem Michała Mrożka, wiceprezesa Citi Handlowy, procesy konsolidacji w energetyce są dobrze oceniane z perspektywy sektora bankowego. - O wiele łatwiej jest analizować projekty inwestycyjne grup niż poszczególnych zakładów - argumentuje. - Bez prywatyzacji, bez wejścia na giełdę spółek energetycznych, nie będzie możliwe zrealizowanie planów inwestycyjnych i jednocześnie nie będzie wzrostu wartości tych przedsiębiorstw - uważa Alina Wołoszyn, dyrektor wykonawczy Corporate Finance KPMG Advisory. - Inwestycje w sektorze energetycznym są niezbędne dla dalszego funkcjonowania i rozwoju Polski, dlatego też rynek finansowy będzie musiał odpowiedzieć na to zapotrzebowanie i mu sprostać - uważa Jarosław Myjak, wiceprezes PKO Banku Polskiego. Zdaniem Jerzego Kurelli, wiceprezesa Banku Gospodarstwa Krajowego, najwygodniejszym modelem finansowania inwestycji w energetyce jest tworzenie konsorcjów. Kilkumiliardowa skala inwestycji często przerasta możliwości pojedynczego banku.

W energetyce konieczne są w najbliższej dekadzie inwestycje, które będą wymagały niespotykanych dotąd w polskiej gospodarce nakładów rzędu 100-130 mld zł (nie licząc energetyki atomowej). Jak sfinansować największe projekty w polskiej gospodarce?

To już wiemy. Proces modernizacji, rozbudowy i dostosowywani a energetyki będzie bardzo kosztowny. Do kluczowych inwestycji, jakie czekają polską energetykę, należą: budowa instalacji umożliwiających dywersyfikację źródeł dostaw surowców energetycznych, przede wszystkim gazu ziemnego, modernizacja bloków energetycznych niespełniających norm ochrony środowiska oraz budowa nowych bloków, które zastąpią te wycofywane, jak również rozbudowa i modernizacja infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej i gazu ziemnego.
Czy polskie banki będą w stanie i zechcą udźwignąć finansowanie kluczowych projektów energetycznych? Na jakich warunkach?

Czy polskie firmy energetyczne będą mogły sięgnąć po te pieniądze?

Najwięksi już inwestują

Przypomnijmy - pod względem skali i wartości jednym z największych przedsięwzięć realizowanych w polskiej gospodarce jest program 10+ Lotosu. Jego wartość oszacowano na blisko 6,4 mld zł. Do roku 2012, oprócz kredytu na program 10+, Lotos będzie chciał wykorzystać różne źródła zewnętrzne, w tym kredyty, na finansowanie inwestycji w segmencie upstream (ok. 2,7- 3 mld zł) oraz w obszarze handlu (kredyt w wysokości ok. 300 mln zł).

Inna inwestycja - budowa gazoportu w Świnoujściu, również ma zapewnione finansowanie. Wysokość środków zadeklarowanych przez banki komercyjne, dofinansowanie w UE, finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz środki własne to prawie 6 mld zł, podczas gdy koszt budowy nie przekracza trzech miliardów. Udział własny ma wynieść około miliarda poprzez podniesienie kapitału spółki Polskie LNG SA przez Gaz-System, z czego 300 mln zł zostało przekazane w lipcu 2010 r., a kolejne 260 mln zł w październiku 2010 r. W grupie Tauron to już drugi rok realizowania strategii inwestycyjnej.

- Celem nadrzędnym jest zwiększenie potencjału wydobywczego do poziomu 50 proc. grupy i chcemy to zrealizować poprzez budowę nowego szybu wydobywczego Sobieski, modernizację "Janiny" oraz poprzez akwizycje - mówi Dariusz Stolarczyk, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.

- Pracujemy nad przejęciem kopalni Bolesław Śmiały, co poprawiło bezpieczeństwo dostaw węgla kamiennego.

Łącznie do 2020 roku grupa Tauron planuje pozyskać na inwestycje 30 mld zł. 11 mld zł to środki, które spółka chciałaby pozyskać ze współpracy z partnerami finansowymi bądź branżowymi.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP