Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Z myślą o lokalnym rynku ciepła

Autor: Jerzy Dudała
31-10-2001 00:00

Rozmowa z Jackiem Janasem, prezesem zarządu, dyrektorem naczelnym Zespołu Elektrociepłowni Bytom SA

- Jak przebiega restrukturyzacja zakładu?
Proces restrukturyzacji rozpoczął się w Zespole Elektrociepłowni Bytom SA w latach 90, kiedy to stało się oczywiste, iż takie działania jak konieczność wprowadzenia zmian w strukturze własnościowej, oraz zatrudnieniu będą podstawą funkcjonowania w gospodarce rynkowej. W ramach restrukturyzacji elektrociepłowni wydzielono wówczas na zewnątrz kilka obszarów działalności. Powstały trzy nowe Spółki, w których ZEC Bytom posiada mniejszościowy pakiet akcji. Firmy te pracują samodzielnie i zupełnie nieźle sobie radzą. Obecnie najważniejsze działania dotyczą pracowników ZEC Bytom, gdyż to oni decydują o obliczu zakładu i stanowią największą jego wartość. W firmie pracuje obecnie 410 osób.
- Czy firma zamierza pozyskać nowych pracowników?
- Większość naszej kadry stanowią pracownicy będący między 30 a 45 rokiem życia. Posiadają oni duże doświadczenie i wiedzę. Myślimy też o zatrudnieniu nowych osób, aby zapewnić przedsiębiorstwu dalszy rozwój. Potrzebni są specjaliści od marketingu i ekonomiści. Jeszcze w tym roku zamierzamy bowiem uruchomić dział marketingu i rynku. Chcemy przyjąć ludzi z zewnątrz oraz skorzystać z wiedzy naszych pracowników, którzy podnoszą swe kwalifikacje w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji w Bytomiu.
- W co zakład będzie inwestował w najbliższym czasie?
- Mamy nakreślonych kilka planów inwestycyjnych, które będą przedstawione w procesie prywatyzacji inwestorowi strategicznemu. Chcemy, by znalazły się one w ramach pakietu inwestycyjnego dla elektrociepłowni. Nasz zakład dysponuje nowoczesną częścią maszynowni i turbin, które sterowane są komputerowo. To poziom europejski. Problemem jest jednak fakt, że te turbiny współpracują z czterdziestoletnimi, wyeksploatowanymi już kotłami. Urządzenia kotłowe oddano do eksploatacji w 1953 roku i od tamtego czasu kotły nie podlegały późniejszym zmianom. Potrzebne są więc nowe inwestycje. Szacujemy, że nakłady inwestycyjne w perspektywie najbliższych kilkunastu lat, to około 50 milionów USD. Wszystkie działania elektrociepłowni powinny uwzględniać potrzeby rynku, dlatego uruchomiliśmy program dotyczący tzw. inicjatywy lokalnego rynku ciepła. Chcemy naszym produktem zainteresować sąsiednie gminy, między innymi Piekary Śląskie i Radzionków. Mamy nadzieję, że w najbliższych latach będziemy dostarczać ciepło w te rejony. W założeniach planów energetycznych obydwu wymienionych gmin znalazł się Zespół Elektrociepłowni Bytom. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że o tym, czy się na tamtych rynkach znajdziemy decydować będzie cena i jakość produktów, którą zaoferujemy naszym odbiorcom. Musimy więc mieć w swej ofercie produkt ekologiczny łatwo dostępny i po dobrej cenie. Mamy też w planach doprowadzenie ciepła do centrum Bytomia. Zdajemy sobie sprawę z trudności konkurowania ceną z paleniskami domowymi. Ale trzeba pamiętać, że są one odpowiedzialne za szkodliwą niską emisję.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP