PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zabraknie nam magazynów gazu

Autor: Dariusz Malinowski
03-10-2008 00:00 |  aktualizacja: 09-10-2008 16:53
Zabraknie nam magazynów gazu
- Zwiększenie pojemności magazynowych jest bardzo ważne także dla bezpieczeństwa energetycznego kraju - przyznaje <b>Mirosław Dobrut</b>, wiceprezes PGNiG. <b>Podziemne magazyny gazu użytkowane (w różnych fazach) i rozbudowywane</b>

<b>Brzeźnica</b>
Oddany do użytku w 1979 roku. Napełniany z magistrali południowej i wykorzystywany do pokrycia nierównomierności zużycia gazu przez odbiorców zasilanych z lokalnego gazociągu Jarosław-Tarnów. Pojemność czynna ponad 65 mln m sześc.

<b>Husów</b>
Oddany do eksploatacji w 1987 roku. Współpracuje z magistralą południową. Przeznaczony do pokrycia nierównomierności lokalnego zużycia gazu w południowo-wschodniej części Polski. Pojemność czynna - 400 mln m sześc.

<b>PMG Strachocina</b>
Oddany do użytku w 1982 roku. Zbudowany w wyeksploatowanym złożu i przeznaczony do pokrycia nierównomierności zużycia gazu w rejonie Podkarpacia. Napełniany gazem importowanym z kierunku Drozdowicze-Hermanowice. Planowana rozbudowa pojemności do ok. 300 mln m sześc. Pojemność czynna - 100 mln m sześc.

<b>PMG Swarzów</b>
Oddany do eksploatacji w 1979 roku. Napełniany z magistrali południowej i wykorzystywany do pokrycia nierówności zużycia gazu w rejonie aglomeracji krakowskiej. Pojemność czynna - 95 mln m sześc.

<b>PMG Mogilno</b>
W części złoża soli powstaje kawernowy zbiornik gazu - 25 kawern na różnych głębokościach o łącznej pojemności ok. 1100 mln m sześc. i zdolności oddawania 40 mln m sześc. na dobę. W 1993 r. podjęto decyzję o realizacji I etapu inwestycji obejmującego osiem kawern i dwie dodatkowe o pojemności ok. 440 mln m sześc. oraz zdolności oddania 20 mln m sześc. na dobę. Budowę dalszych 15 przewiduje się w zależności od zapotrzebowania na gaz w latach następnych. Osiągnięta pojemność czynna w 2000 r. - około 150 mln m sześc., a docelowo - 1153 mln m sześc.

<b>PMG Wierzchowice</b>
W złożu gazu ziemnego zaazotowanego powstaje podziemny zbiornik gazu ziemnego wysokometanowego o pojemności czynnej 1,2 mld m sześc. i zdolności dyspozycyjnej dostawy ok. 50 mln m sześc. na dobę. Przeznaczony będzie do pokrywania sezonowych niedoborów gazu.

<b>PMG Kosakowo</b>
W złożu soli kamiennej "Mechelinki" planuje się budowę zbiornika gazu. Jego lokalizacja na końcówce systemu gazociągów Gustorzyn-Gdańsk umożliwi wykorzystanie magazynu jako lokalnego regulatora nierównomierności zużycia gazu w okresach szczytowego zapotrzebowania. Istnieje możliwość budowy 20 kawern o łącznej pojemności czynnej ok. 450 mln m sześc. Rozważa się możliwość utworzenia 11 kawern. Projektowana docelowo pojemność czynna - 250 mln m sześc. Budowa podziemnego magazynu gazu (PMG)

W Polsce o bezpieczeństwie gazowym kraju dyskutuje się bardzo dużo. Planowane są nowe międzynarodowe gazociągi i budowa gazoportu. Jednak nawet wówczas, gdy inwestycje te zostaną poczynione, cały system będzie kulawy, jeśli w Polsce nie wybuduje się większej liczby podziemnych magazynów gazu.

Rola gazu jako nośnika energii będzie bez wątpienia rosła. Według prognoz Międzynarodowej Agencji Energii, za ćwierć wieku około czwarta część energii będzie pochodziła ze spalania gazu. Obecnie w skali świata jest to nieco ponad 20 procent. Przy czym większy wzrost będzie dotyczył Europy.
Wzrost znaczenia gazu według specjalistów może być nawet większy. Gaz ma bowiem kilka bardzo istotnych zalet. Po pierwsze po wybudowaniu gazociągów względnie łatwo go transportować. Co więcej, dzięki rozwojowi technologii LNG można go również przewozić statkami.

Gaz jest także bardzo wygodnym paliwem. Napędzane nim elektrownie mogą funkcjonować praktycznie jako zakłady szczytowe. Co więcej, żadnego typu innej elektrowni nie buduje się tak krótko i po takich stosunkowo niskich, jak na energetykę, kosztach.

Jednak najważniejszą zaletą gazu jest jego czyste spalanie. Przyjęcie przez Unię Europejską limitów emisji CO2 i planowana dalsza redukcja oznacza, że zamiast "brudnych" elektrowni węglowych potrzebne są alternatywne źródła energii. W tej sytuacji bezemisyjne elektrownie gazowe mają więc wielu zwolenników.


Podziemne rezerwy


- W Polsce przewiduje się umiarkowany wzrost zużycia gazu, a to spowoduje wzrost zapotrzebowania na pojemności magazynowe - uważa Piotr Kosowski, pracownik naukowy AGH. Najważniejszym zadaniem podziemnych magazynów gazu (PMG) jest zagwarantowanie dostaw surowca w sytuacji wzrostu zapotrzebowania na niego lub w przypadku, gdy przestaje on płynąć.

Tymczasem w Polsce pojemności magazynowych jest bardzo mało - zapewniają pokrycie nieco ponad 10 proc. rocznego zapotrzebowania na gaz. Dla porównania Czesi w swoich magazynach mogą zmieścić aż 33 proc. rocznego zapotrzebowania na surowiec. Nawet Niemcy, które zużywają rocznie ponad siedem razy więcej gazu niż Polska, w swoich magazynach mogą pomieścić surowca aż na ponad 80 dni (około 22 proc. rocznego zapotrzebowania).

Budowa nowych magazynów jest więc w Polsce koniecznością - zgadzają się specjaliści. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które posiada obecnie sześć podziemnych magazynów o łącznej pojemności czynnej 1,63 mld m sześc., planuje do 2012 roku zwiększenie pojemności magazynowej do 2,85 mld m sześc. Ma to być zrealizowane poprzez rozbudowę obecnie istniejących magazynów i budowę nowych (w Daszewie, Bonikowie i Kosakowie).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP