PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zakupy z unijnym wsparciem

Autor: Marcin Złoch
27-03-2010 00:00 |  aktualizacja: 09-04-2010 13:00
Zakupy z unijnym wsparciem
- Programy pomocowe przewidziane na lata 2007-13 kładą główny nacisk na wdrażanie nowych technologii, w tym technologii informacyjno-komunikacyjnych. Szanse firm na uzyskanie dotacji są większe - twierdzi Joanna Dominiak z Comarchu.

Przy kryzysowych cięciach kosztów szansą na informatyzację polskich firm jest unijne dofinansowanie. Środków jest sporo - warto pokonać kilka przeszkód

Polscy przedsiębiorcy mają obecnie wiele możliwości uzyskania dotacji unijnych na realizację projektów innowacyjnych, zarówno w programach polskich, jak i międzynarodowych. Muszą jednak spełnić ostre kryteria konkursowe i zapewnić wkład własny.
Coraz więcej firm jest świadomych dużych możliwości uzyskania przewagi konkurencyjnej, jaką daje wdrożenie np. systemów do zarządzania klasy ERP. Jednak w okresie spowolnienia gospodarczego przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z ograniczeń finansowych wynikających z ceny ich zakupu i wdrożenia.

- Dlatego część przedsiębiorstw nie mogąc sfinansować tego rodzaju inwestycji ze środków własnych, rezygnuje z przedsięwzięć prorozwojowych, co osłabia ich pozycję konkurencyjną na rynku - zauważa Joanna Dominiak z Comarchu. - A przecież tymczasem istnieje szeroki wachlarz narzędzi wsparcia inwestycji przedsiębiorstw, związanych zwłaszcza z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań i nowych technologii IT w MSP, takich jak: leasing operacyjny IT, dotacje UE czy kredyt technologiczny.

Szczególnie istotne źródło finansowego wsparcia innowacyjnych przedsięwzięć firm związanych z zakupem nowych technologii informatycznych stanową środki pomocowe Unii Europejskiej. Programy UE faworyzują małe i średnie przedsiębiorstwa, które mogą się ubiegać o wyższe poziomy dofinansowania. I tak np. dotacje dla dużych przedsiębiorstw, w zależności od województwa, wahają się na poziomie 30-40 proc. wartości inwestycji, podczas gdy średnie firmy mogą się starać o 40-50 proc. poziomu dofinansowania.

Małemu lepiej

Przymierzając się do projektów inwestycyjnych, należy pamiętać o jednej regule - o środki w ramach szesnastu Regionalnych Programów Operacyjnych (zgodnie z podziałem kraju na województwa) mogą ubiegać się firmy zatrudniające do 250 osób, aplikujące o środki na projekty do 8 mln złotych, wszystkie pozostałe firmy oraz projekty o wyższych wydatkach trafiają do programów centralnych, jak np. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Jednakże i tutaj występują wyjątki, np. w ramach województwa kujawsko-pomorskiego aplikować mogą również firmy duże zatrudniające ponad 250 osób.
- Programy pomocowe przewidziane na lata 2007-13 kładą główny nacisk na wdrażanie nowych technologii, w tym technologii informacyjno-komunikacyjnych. Szanse firm na uzyskanie dotacji są większe - twierdzi Joanna Dominiak z Comarchu.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP