Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zależało nam na wyborze najlepszego rozwiązania

Autor: Tomasz Szajnocha
10-09-2001 00:00

Rozmowa z Waldemarem Głąbińskim, pełnomocnikiem prezesa zarządu, kierownikiem Projektu Wdrożenia Systemu SAP R/3 w KGHM Polska Miedź SA

- Mniej więcej pół roku temu w KGHM Polska Miedź SA oddany został do eksploatacji system SAP R/3. Czy może Pan powiedzieć, że spełnia on Państwa oczekiwania i potrzeby?
- Dotychczas, zgodnie z przyjętym harmonogramem, wdrożyliśmy część funkcjonalności dotyczącą ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w obszarach finansowych i zaopatrzenia oraz sprzedaży. Funkcjonalność ta działa zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Na ukończeniu są prace wdrożeniowe i ostatnie przygotowania przed startem produktywnym modułu gospodarki remontowej, zwłaszcza od strony finansowej i zleceń remontowych.
W następnym kroku, na bazie funkcjonalności ewidencyjnej powstanie system wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem (tj. wspomaganie zarządzania produkcją) i jego poszczególnymi oddziałami oraz system informacji zarządczej - pozwalający wyszukiwać i prezentować informacje potrzebne kierownikom różnego szczebla.
Na tym etapie prac projektowych wdrożony system spełnia określone przez nas potrzeby i oczekiwania. Dzięki systemowi SAP R/3 ewidencjonowanie danych zostało znacznie przyspieszone i zestandaryzowane. Jesteśmy dużą firmą, mamy wiele różnych oddziałów - kopalnie, zakłady wzbogacania rud, huty, jednostki pomocnicze, realizujące złożone zadania. Dlatego, zrealizowana w trakcie wdrożenia, standaryzacja przepływających informacji była nam bardzo potrzebna i odbieramy ją naprawdę pozytywnie. Przykładem jest wdrożenie rozwiązań wspomagających logistykę, w tym elementów standaryzujących gospodarkę materiałową, a także wszystko, co jest związane z wprowadzeniem jednolitej bazy indeksów w całym KGHM. Dzisiaj wyszukanie w systemie informacji dotyczących np. pojedynczych pozycji materiałowych, czyli składników kosztotwórczych (których warunki zakupu często są negocjowane raz w roku - jak np. materiały petrochemiczne, części zamienne do maszyn dołowych itp.) realizowane jest szybko i sprawnie. Identyfikacja tych obiektów jest bowiem jednoznaczna i jednorodna w całym systemie, a to jest jeden z wielu plusów rozwiązania SAP.
Dużą zaletą jest wprowadzenie jednolitego planu kont, zunifikowanego w ramach całego KGHM. Pozytywne cechy tego rozwiązania są widoczne już dziś także w aspekcie przygotowań do wprowadzenia od 1 stycznia 2002 r. zmian wynikających z wejścia w życie znowelizowanej ustawy o rachunkowości. Implementacja tych zmian w oparciu o funkcjonujący u nas system SAP jest dużo łatwiejsza niż w układzie rozproszonym, z jakim mieliśmy poprzednio do czynienia.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP