PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zaplecze górnictwa sobie poradzi

Autor: Jerzy Dudała
30-09-2009 00:00 |  aktualizacja: 30-09-2009 09:34
Zaplecze górnictwa sobie poradzi
- Pierwszy kwartał tego roku zaliczamy do jednego z lepszych w dotychczasowej działalności Grupy Kopex - ocenia Marian Kostempski, prezes zarządu Kopeksu. Pod koniec 2008 roku Kopex skoncentrował się na pozyskiwaniu kontraktów w polskich kopalniach. - Jak jest dużo pieniędzy, to się je przejada, jak ich jest mało, to też się nie inwestuje - ocenia Marek Growiec, szef JOY Maszyny Górnicze. - W górnictwie potrzebne są zmiany systemowe. Obecny model funkcjonowania branży jest nieefektywny. Producenci maszyn dla górnictwa potwierdzają, że polska myśl techniczna - przy rygorystycznie
egzekwowanej jakości i konkurencyjnych cenach - może skutecznie walczyć na globalnym rynku.
Na zdjęciu: biuro projektowe Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych.

Producenci maszyn i urządzeń górniczych wciąż czekają na rozpoczęcie długofalowego programu inwestycyjnego w polskich kopalniach. Popytowy impuls przydałby się firmom górniczego zaplecza, bo na Ukrainie czy w Rosji wstrzymano realizację wielu kontraktów.

Polscy producenci maszyn dla górnictwa sporą część produkcji kierują na eksport, a rynki świata w różny sposób odczuły światowy kryzys. Marian Kostempski, prezes zarządu Kopeksu, zaznacza, że Grupa ZZM-Kopex w 50 proc. realizuje swe przychody właśnie w eksporcie. Wskazuje, że inwestycje planowane na przykład w RPA będą kontynuowane, Kopex prowadzi tam rozmowy dotyczące rozbudowy wyrobisk i dostaw sprzętu.
Również w Meksyku i Argentynie planuje się budowę elektrowni tam, gdzie są złoża węgla. Także w Chinach inwestycje są realizowane. Jednak w innych częściach świata inwestycje są zarzucane bądź przesuwane w czasie. Nic dziwnego, że Kostempski zachęca, by realizować inwestycje w polskim górnictwie. - Żeby po kryzysie nie okazało się, że nie jesteśmy w stanie wydobyć tyle węgla, ile potrzeba...

Popyt wymuszony

W maju 2009 roku Kopex podpisał aneks ze zmianami do umowy z China International Tendering Company i odbiorcą końcowym, zrzeszeniem węglowym Shenhua Ningxia Coal Industry Group. W aneksie obie strony ustaliły nowe terminy dostaw, nowe parametry techniczne i liczbę dostarczanych urządzeń przy niezmienionej ogólnej wartości umowy opiewającej na 85 milionów dolarów.

- Po długich rozmowach udało się wprowadzić aneks i można wreszcie przystąpić do realizacji zadania - mówi Krzysztof Jędrzejewski, wiceprezes Kopeksu. - Dostawy mają być realizowane od 17 sierpnia 2009 roku do 15 marca 2010 roku w pięciu partiach.

Aby osiągać sukcesy na rynkach zagranicznych, trzeba dysponować maszynami i urządzeniami najwyższej jakości. Muszą one być efektywne, bezpieczne oraz dostosowane do potrzeb danego odbiorcy. Polscy producenci doskonale o tym wiedzą, dlatego na rynkach zagranicznych są coraz lepiej widoczni.

- Polscy producenci maszyn i urządzeń skierowanych na potrzeby górnictwa od lat dużo sprzedają na eksport i zdołali sobie wyrobić dobrą markę na wymagającym światowym rynku - ocenia Henryk Stabla, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki Carboautomatyka. - Jeżeli chodzi o rynek krajowy, to czeka nas pewien wzrost. Będą bowiem musiały następować procesy odtworzeniowe w polskim górnictwie. W przeciwnym wypadku wydobycie będzie się kurczyło. Natomiast w przypadku rynków zagranicznych, na niektórych z nich możemy mieć do czynienia z zastojem.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP