PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zaplecze: ucieczka do przodu

Autor: Jerzy Dudała
06-01-2015 08:17 |  aktualizacja: 06-01-2015 13:23
Zaplecze: ucieczka do przodu

Na zapleczu górnictwa wskazują, że malejące zapotrzebowanie na maszyny jest naturalną konsekwencją kurczącego się potencjału rodzimego górnictwa. Firmy coraz częściej angażują się więc w nowe przedsięwzięcia i próbują zaistnieć na nowych rynkach.

Fot. PTWP
Inwestycje w górnictwie (w mld zł)

Przy znaczącym spadku nakładów na inwestycje w kopalniach, firmy z górniczego zaplecza szukają alternatyw poza górnictwem i angażują się w nowe przedsięwzięcia.

W 2012 roku spółki węglowe przeznaczyły na inwestycje 3,7 mld zł. Rok później już tylko 3,3 mld. W ciągu trzech kwartałów bieżącego w węgiel zainwestowano 1,8 mld zł.
Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku maszyn i urządzeń. Dwa lata temu spółki przeznaczyły na nie 1,7 mld zł. Rok temu już tylko 1,1 mld, co dało kwotę 14,7 zł na tonę węgla. W tym roku jest to zaledwie 11 zł na tonę. W trzecim kwartale mamy zatem do czynienia ze spadkiem nakładów inwestycyjnych na maszyny i urządzenia o prawie 50 proc. rok do roku.

Na taki trend nałożyły się głębokie problemy z płynnością finansową, które dotyczą szczególnie Kompanii Węglowej. Odraczane są, niekiedy o kilka miesięcy, płatności dla dostawców i kontrahentów. A to poważny problem dla firm górniczego zaplecza...

W kierunku energetyki

- Wykorzystujemy trudny okres, w którym znajduje się polskie górnictwo, na głęboką restrukturyzację Grupy Kopex - przyznaje Józef Wolski, prezes Kopeksu. - Do końca tego roku w Grupie mają być 34 spółki. Na koniec 2015 - 22. Optymalizujemy majątek; spieniężamy ten nieprodukcyjny. Dzięki temu zmniejsza się dług netto.

Kopex stawia na innowacyjność, unowocześnia urządzenia elektryczne i rozwija nowe technologie, między innymi w dziedzinie blach trudnościeralnych, ale zamierza też być aktywny w nowych obszarach. Od października w strukturze organizacyjnej Kopeksu funkcjonuje biuro ds. projektów energetycznych. Firma chce uzyskać kompetencje pozwalające jej uczestniczyć w realizowanych w kraju inwestycjach energetycznych w takich specjalnościach jak nawęglanie i odżużlanie, ale także w projektowaniu.

- Uczestniczymy już w przetargach na wykonywanie robót - zaznacza Wolski. Kopex zamierza być obecny przy inwestycjach w Turowie i Opolu. A w przyszłości chce się zangażować w projekty realizowane w Elektrowni Północ, Elektrowni Rybnik i Elektrowni Ostrołęka. Zamierza korzystać ze środków unijnych. Razem z firmami zewnętrznymi ma zamiar zaistnieć w innych jeszcze segmentach rynku.

Energetyka może też pomóc górniczemu zapleczu pośrednio - poprzez generowanie przyszłego popytu na węgiel. Mirosław Bendzera, prezes zarządu Famuru, wskazuje, że w ostatnich miesiącach można zaobserwować dużą liczbę inwestycji w sektorze energetycznym, które powiązane są z górnictwem.
Inwestycje w górnictwie (w mld zł)  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP