Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zapomniany przemysł

Autor: Renata Dudała
17-09-2003 00:00 |  aktualizacja: 18-10-2007 11:35
Zapomniany przemysł

Polskie odlewnictwo w latach 70. plasowało się na 7-8 miejscu w świecie z produkcją 2,7 mln ton rocznie. Obecnie zajmuje 18-19 miejsce z produkcją około 750 tys. ton w skali roku.

Tak duży spadek spowodowany jest zanikiem krajowego rynku odlewów, ograniczeniem produkcji maszyn i urządzeń, zmniejszeniem potrzeb sektora budowlanego i ogólnym regresem gospodarki.
Niemożliwa konsolidacja

Ograniczenie krajowego rynku odlewów, na skutek spadku produkcji maszyn i urządzeń, w których odlewy stanowią przeważający udział 30-50 procent masy, doprowadziło do zmniejszenia inwestycji i nowoczesności stosowanych technologii, a także spadku wydajności. Konsekwencją tego jest obniżenie konkurencyjności polskich odlewów. Ze względu na wciąż niskie koszty produkcji odlewów w Polsce oraz wysokie koszty związane z ochroną środowiska w Unii Europejskiej, eksport polskich odlewów systematycznie wzrasta. Całkowity eksport w 2001 roku wyniósł 306 tys. ton, natomiast wartość tego eksportu wyniosła 1460 mln złotych. Dostawami odlewów z Pol-ski zainteresowane są takie kraje jak Niemcy, Francja, Włochy oraz kraje skandynawskie. Jednocześnie nasz kraj importuje około 330 tys. ton od-lewów rocznie o wartości około 5200 mln zł (wartość sprzedaży wszystkich odlewów wyprodukowanych w Polsce wyniosła w przybliżeniu 3 mld zł), płacąc zdecydowanie wyższe ceny niż uzyskiwane w eksporcie przez polskich producentów.

Odlewnictwo nie doczekało się sektorowego programu restrukturyzacji. Większość środków finansowych, którymi dysponowały odlewnie, przeznaczono na restrukturyzację we własnym zakresie. Odlewnie działały samodzielnie i tylko niektórym udało się dopasować do potrzeb rynku. Generalnie jednak samodzielność nie wyszła odlewniom na dobre.

? Ciągle płacimy za opieszałość władz, które nie uznały odlewnictwa za strategiczny sektor przemysłu i nie otoczyły go należytą opieką ? uważa Józef Szczepan Suchy, prezes Stowarzyszenia Tech-nicznego Odlewników Polskich. ? Największe problemy występują w sferze właścicielskiej. Sektor jest rozdrobniony. Nie powiodły się podejmowane próby stworzenia grup odlewniczych, dzięki czemu uzyskano by efekt synergii. Nie udało się zintegrować odlewni wokół Odlewni Polskich ani Centrozapu.
Zdaniem Jerzego Tybulczuka, dyrektora Instytutu Odlewnictwa, konsolidacja odlewnictwa jest niemożliwa, ponieważ sektor tworzy około 400 odlewni, z czego ponad 93 procent to odlewnie należące do grupy małych i średnich firm.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP