PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zarobić na konstrukcjach stalowych

Autor: Renata Dudała
23-05-2007 00:00
Zarobić na konstrukcjach stalowych
- Konstrukcje są wszędzie potrzebne - móiw Bartosz Skwarczek, prezes zarządu Progres sp. z o.o. - W roku 2006 rynek budowlany charakteryzował się 17,5-procentowym wzrostem, natomiast dla roku 2007 prognozowany jest wzrost o 15,3 proc. Od początku roku gwałtownie drożeją materiały hutnicze i budowlane. Z kłopotami muszą się liczyć te firmy budowlane i konstrukcyjne, które podpisały wcześniej kontrakty ze sztywną ceną i mają obowiązek je realizować pomimo podwyżek cen materiałów. Niewątpliwie na wzrostach zarobią producenci i hurtownicy.

Jak twierdzą eksperci, boom na rynku budowlanym potrwa od 3 do 7 lat. Optymizmem napawa fakt konieczności zagospodarowania ponad 100 mld złotych środków unijnych, które w formie dotacji zasilą finansowanie rozbudowy infrastruktury w Polsce do roku 2013. W planach jest przewidziana rozbudowa sieci dróg, mostów, oczyszczalni ścieków, obiektów użyteczności publicznej. Wszędzie tam potrzebne są konstrukcje stalowe. 

W tym roku planujemy uruchomienie własnej wytwórni konstrukcji stalowych. Działania są już bardzo daleko posunięte. Klienci wymogli na nas takie decyzje, składając więcej zamówień niż jesteśmy w stanie obsłużyć. - Z chwilą wejścia inwestorów zagranicznych do Polski, zwiększyło się zapotrzebowanie na konstrukcje - uważa Mirosław Tabaczkiewicz, dyrektor Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych (PIKS).

Rynek konstrukcji stalowych ma przed sobą niezłe perspektywy. Firmy z tej branży wykorzystują w pełni moce produkcyjne, odnotowują wzrost sprzedaży i poprawę wyników. Wzrost inwestycji na rynku to efekt świetnej koniunktury w budownictwie, która utrzyma się co najmniej przez kilka lat.

Konstrukcje stalowe są coraz powszechniej stosowanym materiałem w budownictwie ze względu na korzystne parametry w porównaniu z innymi materiałami konstrukcyjnymi. Obecnie w gronie największych producentów plasują się Niemcy, Wielka Brytania i Włochy. Dalsze lokaty zajmują Francja, Hiszpania, Polska i Holandia. W naszym kraju produkuje się blisko 760 tys. ton konstrukcji stalowych.
Stabilny popyt

- W Polsce jeszcze do niedawna udział konstrukcji stalowych w budownictwie był niewielki, co wynikało z braku nowych inwestycji; przeważały prace konserwacyjne, remontowe i adaptacyjne - uważa Mirosław Tabaczkiewicz, dyrektor Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych (PIKS).

- Jednak z chwilą wejścia inwestorów zagranicznych do Polski, zwiększyło się zapotrzebowanie na konstrukcje. Ponadto akcesja Polski do Unii Europejskiej stwarza wiele możliwości sfinansowania zaniedbanej infrastruktury komunikacyjnej, telekomunikacyjnej oraz technicznego uzbrojenia terenu. To powoduje, że rynek konstrukcji stalowych notuje wzrost, a firmy z branży nie nadążają z realizacją dostaw. Także działające na krajowym rynku koncerny hutnicze inwestują, chcąc skorzystać z boomu w budownictwie - dodaje Tabaczkiewicz.

Opinię tę potwierdza Henryk Chyliński, prezes Zarządu Projprzem SA. Jego zdaniem, panujący obecnie boom na krajowym rynku konstrukcji stalowych potwierdza, iż po przełamaniu w 2003 roku blisko czteroletniej dekoniunktury w gospodarce, weszliśmy zdecydowanie w fazę wzrostu inwestycji.

- Budownictwo, w szczególności przemysłowe, już zbiera żniwo proinwestycyjnych aspektów akcesji Polski do Unii Europejskiej - dodaje Henryk Chyliński. - Wyraźne zainteresowanie rynkiem krajowym oraz zwiększenie udziału usług budowlano-montażowych w przychodach naszej spółki, świadczą o bardzo dobrym wykorzystaniu poprawy koniunktury w polskim budownictwie. Także inwestorzy zagraniczni szybko dostrzegli zachęty, a przede wszystkim poprawę warunków do lokowania inwestycji.

Polska jest rynkiem liczącego się konsumenta i może już nie tak taniej, ale za to dobrze wykształconej siły roboczej. Powstają więc nowe, często wielkopowierzchniowe, zakłady przemysłowe, centra logistyczne, handlowe i magazynowe. A w takich właśnie obiektach konstrukcje stalowe sprawdzają się najlepiej. Ostatnio zdecydowanie wzrasta też zastosowanie elementów stalowych energetyce oraz obiektach infrastruktury komunalnej i komunikacyjnej - wyjaśnia Henryk Chyliński.

Warto również podkreślić, że obroty elementami stalowymi z zagranicą wyraźnie się stabilizują, na co wskazuje m.in. obserwowane ostatnio zrównanie cen wyrobów eksportowanych i importowanych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP