Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zasada zrównoważonego rozwoju a działalność kopalni "Bogdanka"

Autor: wnp.pl
15-07-2002 00:00 |  aktualizacja: 04-12-2008 11:22

Polityka ekologiczna państwa została określona w dokumencie rządowym już w 1991 roku, który zawiera główne kierunki działania w tym zakresie. W dokumencie tym bardzo mocno podkreślono konieczność uwzględniania zagadnień ochrony środowiska jako jednego z podstawowych elementów polityki społecznej w dziedzinie zagospodarowania społecznego oraz działalności wszystkich resortów gospodarczych.

Definicja ogólnie podaje, że ?zrównoważony rozwój (ekorozwój) to podporządkowanie potrzeb i aspiracji społeczeństwa oraz państwa możliwościom, jakie daje nam środowisko, którym dysponujemy". W naszej sferze gospodarczej idea ta wyraża się w dążeniu do takiego prowadzenia działalności produkcyjnej, aby przy możliwie małym zużyciu nieodnawialnych zasobów, takich jak energia i surowce oraz przy możliwie jak najmniejszym oddziaływaniu (presji) na środowisko, powstawały produkty zaspokajające potrzeby człowieka. Należy zwrócić uwagę, że ekorozwój nie powinien się zawężać wyłącznie do sfery produkcji. Jest to również nieograniczony rynek konsumpcji, który determinuje koniunkturę i wytycza kierunki rozwoju produkcji.
Wcielanie w życie polityki ekologicznej powinno się zacząć od podnoszenia poziomu wiedzy, świadomości ekologicznej oraz kształtowania postaw proekologicznych, co powinno doprowadzić do powszechnej akceptacji proekologicznych modeli konsumpcji.

Konstytucja RP (ustawa z 2 kwietnia 1997 roku) zapewnia wszystkim obywatelom prawo do życia w czystym środowisku, a na władze publiczne nakłada obowiązek prowadzenia polityki zapewniającej bezpieczeństwo ekologiczne współczesnych i przyszłym pokoleniom. Nie bez znaczenia jest zatem funkcjonujące wśród ekologów stwierdzenie, że czyste środowisko winni jesteśmy naszym wnukom.
Realizując elementy polityki ekologicznej państwa kopalnia w Bogdance już od początku lat 90 zaczęła rygorystycznie przestrzegać warunki określone przez organy administracyjne w stosownych decyzjach. Następnym krokiem w tej dziedzinie było podniesienie wśród załogi wiedzy z zakresu ochrony środowiska poprzez liczne konferencje i szkolenia. Było to zadanie niemalże karkołomne, bo jakże trudno jest przekonać dorosłych ludzi do działania, które do tej pory pomijano jako mało istotne. Aby w pełni zrozumieć, że musimy żyć w harmonii ze środowiskiem, nie prowadzić gospodarki drapieżnej, trzeba pokolenia. Czyż nie pokutuje w nas ?egoistyczna" świadomość, że jeżeli nasze działania nie przynoszą wymiernych (finansowych) korzyści to nie warto nic robić. A w ochronę środowiska trzeba najpierw zainwestować, by po latach dostrzec, że to się opłaciło. To jak w produkcji, jeżeli w doborze maszyn i urządzeń będziemy się kierować kryterium BAT (najlepsza dostępna technologia) i wybierzemy dobre, ale nie najtańsze urządzenia, to podejmującym decyzję o zakupie można by zarzucić rozrzutność, ale w ciągu niespełna roku wyraźnie dostrzeżemy korzyści z tego wyboru (lżejsza, bezpieczniejsza praca itp.). A to już argument nie do odrzucenia i wielce przekonujący.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP