PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zasady wydzielenia OSD

Autor: Opracowła: Dariusz Ciepiela
20-10-2006 00:00
Zasady wydzielenia OSD
Wydzielenie OSD w sprywatyzowanych spółkach
W taki sposób zostanie wydzielony operator w spółkach Stoen i Vattenfall Distribution Poland, czyli sprywatyzowanych podmiotach. Przedsiębiorstwa sprywatyzowane wchodzą w skład pionowo skonsolidowanych grup energetycznych i powstanie niezależnego operatora systemu dystrybucyjnego polegać będzie na wydzieleniu z obecnego przedsiębiorstwa dystrybucyjnego obrotu i podporządkowaniu wydzielonego przedsiębiorstwa bezpośrednio grupie kapitałowej. 
Wydzielenie OSD połączone z konsolidacją w grupach Enion, EnegiaPro i PKE
Wydzielenie OSD jest prowadzone łącznie z konsolidacją pionową i dotyczy grup spółek dystrybucyjnych Enion i EnergiaPro oraz Południowego Koncernu Energetycznego. Wydzielenie OSD również będzie prowadzone w dwóch etapach: 

Etap 1
• Przedsiębiorstwa dystrybucyjne (Enion i EnergiaPro) oraz przedsiębiorstwa wytwórcze (PKE) tworzą spółkę portfelową
• Spółka portfelowa zostaje darowana Skarbowi Państwa 
• Skarb Państwa dokonuje aportu akcji przedsiębiorstw, które mają być skonsolidowane do spółki portfelowej 

Etap 2
• Spółka portfelowa wydziela obrót z przedsiębiorstwa dystrybucyjnego, które staje się OSD
• Spółka portfelowa wydziela obrót z przedsiębiorstwa wytwórczego 
• Tworzone jest wspólne przedsiębiorstwo obrotu dla podmiotu skonsolidowanego Wydzielenie OSD 
połączone z konsolidacją w grupie BOT i PSE
Konsolidację i wydzielenie OSD w grupie BOT, PSE SA (część po wydzieleniu operatora systemu przesyłowego), ZE Łódź-Miasto, ZE Łódź-Teren, spółek z grupy L5 oraz ZE Rzeszów – można wykonać na dwa sposoby: 
• Wniesienie aportem akcji BOT oraz spółek dystrybucyjnych do PSE SA i następnie dokonanie wydzielenia Operatora Systemu Przesyłowego z siecią oraz spółki obrotu z przedsiębiorstw dystrybucyjnych; zmiana nazwy na Polską Grupę Energetyczną. 
• Utworzenie spółki portfelowej pod nazwą Polska Grupa Energetyczna przez BOT, PSE SA oraz spółki dystrybucyjne konsolidowane w tej grupie i następnie dokonanie wydzielenia Operatora Systemu Przesyłowego z siecią oraz spółki obrotu z przedsiębiorstw dystrybucyjnych; konsolidacja operatorów systemów dystrybucyjnych, np. w dwie grupy: Łódź i Wschód; wydzielenie ze struktury BOT kopalni węgla brunatnego oraz utworzenie koncernu BOT z trzema elektrowniami oraz koncernu Kopalnie z dwiema kopalniami.  Wydzielenie OSD i konsolidacja

Warunkiem niezależności działania OSD jest przyjęcie następujących zasad określających relacje pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi:
- przedsiębiorstwo energetyczne mające koncesję na przesył energii elektrycznej systemem dystrybucyjnym może zajmować się tylko przesyłem energii elektrycznej za pomocą systemu dystrybucyjnego, a więc nie może mieć spółek-córek zajmujących się obrotem,
- przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem lub obrotem energii elektrycznej nie powinno mieć przedsiębiorstwa zajmującego się przesyłem energii elektrycznej za pomocą systemu dystrybucyjnego.

Zasady te oznaczają w praktyce, że nie są dopuszczalne relacje właścicielskie pomiędzy przedsiębiorstwami zajmującymi się przesyłem energii elektrycznej lub wytwarzaniem czy obrotem, czyli relacji „matka-córka”:
- OSD nie może mieć akcji przedsiębiorstw zajmujących się obrotem lub wytwarzaniem
- przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem lub obrotem nie mogą mieć akcji OSD.

Dopuszczalne jest natomiast, aby OSD i przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem i obrotem były kapitałowo powiązane z podmiotem trzecim. Oznacza to, że między OSD i przedsiębiorstwami zajmującymi się wytwarzaniem i obrotem mogą zachodzić relacji typu „siostra-siostra”.
Wydzielenie OSD w praktyce
Przy wydzieleniu OSD, zakładając niezależność tego operatora, trzeba brać pod uwagę cztery typy przedsiębiorstw dystrybucyjnych działających w Polsce:
- Typ 1. Przedsiębiorstwa dystrybucyjne sprywatyzowane (GZE i Stoen)
- Typ 2. Grupa: PKE, Enion i EnergiaPro
- Typ 3. Grupa: BOT, PSE SA (część po wydzieleniu operatora systemu przesyłowego), ZE Łódź-Miasto, ZE Łódź-Teren, L5 oraz ZE Rzeszów


Typ 1: Wydzielenie OSD w sprywatyzowanych spółkach (wykres nr 1)

W taki sposób zostanie wydzielony operator w spółkach Stoen i Vattenfall Distribution Poland, czyli sprywatyzowanych podmiotach. Przedsiębiorstwa sprywatyzowane wchodzą w skład pionowo skonsolidowanych grup energetycznych i powstanie niezależnego operatora systemu dystrybucyjnego polegać będzie na wydzieleniu z obecnego przedsiębiorstwa dystrybucyjnego obrotu i podporządkowaniu wydzielonego przedsiębiorstwa bezpośrednio grupie kapitałowej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP