Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zaskoczenie akcyzą

Autor: Jerzy Dudała
08-01-2002 00:00

- Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, kto był ojcem chrzestnym pomysłu wprowadzenia akcyzy na energię elektryczną - mówi prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej. - Nikt nie chce się do tego pomysłu przyznać. Akcyzę nakłada się na towary luksusowe. Czyżby więc energia elektryczna stała się w Polsce synonimem luksusu?
Zdaniem prof. Popczyka, jeśli akcyzę będą płacić wytwórcy, to te dwa grosze będą dla nich stanowić spore obciążenie. - Już dochodzi do nacisków, by wzrosły ceny węgla, który zużywa sektor elektroenergetyczny. A tu jeszcze akcyza. Pogorszy się płynność finansowa branży. Zanim otrzyma ona zapłatę od odbiorców, będzie już musiała opłacić akcyzę.
Nie tylko prof. J. Popczyk zwraca uwagę na to, że koszty akcyzy zostaną przeniesione na odbiorców. Wytwórcy podniosą ceny, bo mają bardzo ograniczone możliwości w zakresie obniżania kosztów.
- Katastrofa budżetu państwa jest powszechnie znana - podkreśla Herbert Leopold Gabryś, były wiceminister przemysłu i handlu, prezes firmy Zelmech. - Oczywiste zatem staje się, że rząd musi podjąć trud jego zbilansowania. Najczęściej przebiega to w procesie ograniczania wydatków i zwiększania wpływów. Jeśli przyszłoroczne wpływy budżetowe przekroczyć mają 143,9 mld zł, a z tego 131 mld stanowić mają dochody podatkowe, to planowane w tym aspekcie przychody z tytułu wprowadzenia akcyzy na energię elektryczną w wysokości 2,29 mld zł nie stanowią wartości znaczącej. Na pewno wprowadzenie akcyzy dla tak niewielkiego udziału w dochodach budżetu nie jest warte zburzenia logiki ustabilizowanej w ostatnich latach pozycji różnych nośników energii w próbach konkurencji rynkowej. Co gorsza takie "wyróżnianie" jednego z nośników energii - z polskich paliw i z potencjalną nadprodukcją - jest kosztowne także w aspekcie długookresowej strategii rynku. Poprawniejsze jest równe w razie potrzeby obciążenie substytutem podatku wszystkich nośników energii, albo - co znacznie uczciwsze - odwaga podwyższenia o stosowny procent podatku z likwidacją ulg i preferencji. Jeśli jest trudno - a jest - to dzielmy trud na wszystkich, nie burząc rynkowych reguł konkurencji.
Wprowadzenie akcyzy na prąd niesie z sobą wiele zagrożeń. - Należy się spodziewać, że dojdzie w sektorze do rezygnacji z obniżania kosztów - prognozuje prof. J. Popczyk. - Jeżeli bowiem przez nałożenie akcyzy można ściągać pieniądze, to z pewnością elektroenergetyka znajdzie sto sposobów na to, by zwiększyć koszty. I tym samym doprowadzić do sytuacji, w której już nic nie będzie się z niej dało wyciągnąć. Tak, jak to jest teraz w przypadku górnictwa czy PKP.
Czy zatem rząd naprawdę dobrze przemyślał decyzję o wprowadzeniu akcyzy na prąd? Raczymy w to wątpić. Podobnie, jak osoby od lat funkcjonujące w sektorze elektroenergetycznym i doskonale znające jego specyfikę.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP