Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zielona rewolucja?

Autor: Dariusz Ciepiela, Patrycja Kokosińska
25-04-2012 00:00
Zielona rewolucja?
<b>GDF Suez Energia Polska</b><br /><br />
- Mamy kolejne projekty w energetyce wiatrowej, ale nie zaczniemy budowy, dopóki nie zobaczymy, jakie będzie wsparcie. W takich warunkach jak proponowane nie zbudowalibyśmy żadnej farmy wiatrowej, żaden projekt nie byłby opłacalny. Proponowane współczynniki wsparcia OZE

Przemiany w sektorze OZE mają się przyczynić do przekształcenia polskiej gospodarki i przygotować społeczeństwo do wyzwań nowej ery - III rewolucji przemysłowej.

Projekty ustawy o odnawialnych źródłach energii, ustawy Prawo gazowe i nowelizacji ustawy Prawo energetyczne Ministerstwo Gospodarki przedstawiło w grudniu 2011 r. Te trzy dokumenty tworzą tzw. trójpak energetyczny. Największe kontrowersje wzbudza ustawa o OZE, która zdaniem zwolenników uporządkuje sektor OZE i zmniejszy koszty jego funkcjonowania, a zdaniem przeciwników może doprowadzić do wstrzymania rozwoju odnawialnych źródeł.
- Nowe przepisy są odpowiedzią na postulaty dotyczące powstania jasnego i efektywnego systemu promocji energii odnawialnej. Ma to szczególne znaczenie w obliczu wzrastającego wykorzystania OZE, które wynika z potrzeby ochrony środowiska i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju - mówi Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki.

Jak dodaje, stabilny rozwój OZE będzie osiągalny jedynie poprzez stworzenie sprawnych instrumentów wsparcia inwestycji w tym sektorze.

- Dlatego w projekcie ustawy o OZE zawarliśmy możliwość zwrotu przedsiębiorcom kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych - dodaje Kasprzak.

Makrowsparcie dla mikroźródeł

Do projektu ustawy o OZE wprowadzono szereg rozwiązań prokonsumenckich, takich jak wsparcie wytwarzania zielonej energii na własne potrzeby, oraz nowe rozwiąza- nia na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Wśród ułatwień zaproponowano zniesie- nie koncesji na wytwarzanie energii elek- trycznej w mikroźródłach i preferencje w ich przyłączaniu oraz możliwość uzyskania gwarancji pochodzenia zielonej energii.

Nowym kierunkiem działań w dziedzinie energetyki będzie promocja małych projektów energetycznych, wykorzystujących lokalnie dostępne zasoby. Lokalizacja mikroźródeł blisko odbiorcy pozwala uniknąć większości kosztów związanych z przesyłem i dystrybucją energii.

- Promocja mikroinstalacji jest szansą dla Polski na budowanie nowoczesnego i innowacyjnego rynku urządzeń energetyki rozproszonej zarówno dla potrzeb wewnętrznych naszego kraju, jak i na eksport - ocenia Waldemar Pawlak, w którego opinii przemiany w sektorze OZE mogą się przyczynić do przekształcenia naszej gospodarki i przygotują społeczeństwo do wyzwań nowej ery - III rewolucji przemysłowej.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP