PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zielono, ale pod górkę - o wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii

Autor: Oskar Filipowicz
19-04-2005 00:00

O korzyściach płynących z wykorzystania odnawialnych źrodeł energii nie trzeba nikogo przekonywać. Lepsze środowisko i jakość życia, aktywizacja środowisk lokalnych i nowe miejsca pracy - tu trudno być przeciw. Jednak im dalej od deklaracji, a bliżej do konkretów, tym więcej wątpliwości, barier i niemocy.

Udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w bilansie paliwowo-energetycznym Polski wynosi około 2,6 proc. Jako członek UE musimy dostosować się do Dyrektywy unijnej nr 2001/77/EC, a to oznacza udział OZE w łącznym zużyciu energii elektrycznej na poziomie 7,5 proc.
Szacuje się, że realizacja celów zawartych w strategii rozwoju energetyki odnawialnej pozwoli na zredukowanie emisji gazów cieplarnianych (o blisko 18 mln ton) oraz stworzenie ponad 30 tys. miejsc pracy. Według źródeł rządowych, aby spełnić wymóg 7,5 proc., w kraju musi zostać zainstalowane w najbliższych pięciu latach 3000 MW nowych, zielonych mocy.

Plan działań wykonawczych do roku 2008 przewiduje produkcję dodatkowych 2000 MW w elektrowniach wiatrowych i spalanie 5 mln ton biomasy, w celu uzyskania kolejnych 1000 MW. Cele ambitne; trudno jednak znaleźć dziś w Polsce osobę, która powiedziałaby, jak je osiągnąć. Mechanizmy wsparcia rozwoju OZE w Polsce będą zapewne wykorzystywały scenariusze wsparcia wprowadzane w krajach Unii Europejskiej, gdzie stosuje się m.in. różne formy pomocy inwestycyjnej, ulgi lub zwrot podatków, dotacje do ceny wytworzenia energii. Potencjał odnawialnych źródeł energii w Polsce nie jest wielki. Problemem może być rozproszenie źródeł i wysokie koszty produkcji.


Wszyscy za, ale...


W Polsce ponad 80 proc. ?zielonej? energii pochodzi z hydroenergetyki (przy wykorzystaniu tylko 17 procent możliwych do uzyskania technicznie energii polskich wód). Pozostała część produkowana jest w instalacjach wiatrowych i przetwarzających biomasę. Energia słoneczna i geotermalna ma mniejsze znaczenie i służy głównie do produkcji ciepła.

Zmiany w polskim Prawie Energetycznym i Prawie Ochrony Środowiska już teraz idą stopniowo w kierunku wspierania rozwoju produkcji ?zielonej? energii. Nadal jednak nie do pokonania, szczególnie dla mniejszych podmiotów, są kwestie praktyki, jak np. warunki przyłączenia źródeł mocy do sieci elektroenergetycznej czy warunki umów zakupu energii elektrycznej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 745 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP