PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Złomrex: nowy rok, nowa strategia

Autor: Renata Dudała
19-04-2006 00:00
Złomrex: nowy rok, nowa strategia
Ponad 100 mln USD!
przeznaczył na akwizycje <B>Przemysław Sztuczkowski</B>
prezes Złomrexu

W ubiegłym roku Złomrex przejął Hutę Stali Jakościowych i Walcownię Blach z Grupy Stalowa Wola oraz Centrostal Górnośląski. Ostatnio Złomrex nabył udziały giełdowego Centrostalu Gdańsk.

Według wstępnych szacunków miniony rok Złomrex SA zamknie zyskiem w granicach 20-30 mln zł. Przychody przekroczą miliard złotych. W pierwszych miesiącach tego roku firma odnotowała znaczący wzrost sprzedaży. Spółka realizuje strategię rozbudowy sieci dystrybucji oraz przejęć firm z branży hutniczej.

Nie doszło wprawdzie do zapowiadanego debiutu giełdowego spółki Złomrex, ale jej prezes Przemysław Sztuczkowski uważa, że ostatni czas nie był dla firmy stracony.
– Przygotowujemy się do kolejnych akwizycji – twierdzi Sztuczkowski. – Planujemy również uruchomienie nowych oddziałów. Docelowo będzie ich kilkadziesiąt. Przystąpiliśmy do konsolidacji firm działających w grupie Złomrex. Nie wykluczamy też wejścia na giełdę. Prawdopodobnie miałoby to miejsce w 2008 roku.

Na początku ubiegłego roku zarząd spółki zrezygnował z przeprowadzania publicznej emisji akcji. Decyzja spowodowana była nagłym pogorszeniem się sytuacji na rynkach kapitałowych i walutowych w Europie Środkowej i w rezultacie zagrożeniem niskiego poziomu zapisów w transzy inwestorów instytucjonalnych.

– Mogliśmy oczywiście domknąć emisję, wykorzystując zapisy inwestorów detalicznych – dodaje Sztuczkowski. – To jednak naraziłoby naszych nowych akcjonariuszy na nadpłynność papierów i w rezultacie wysokie ryzyko spadków ceny akcji. Odwołując emisję działaliśmy zatem w interesie drobnych inwestorów.

Odwołanie emisji akcji nie oznacza rezygnacji z planów pozyskania środków z rynku kapitałowego. Spółka podtrzymuje strategię, zakładającą akwizycję wybranych podmiotów hutniczych na polskim rynku. Realizowany scenariusz zakłada dywersyfikację źródeł finansowania poszczególnych projektów akwizycyjnych.

Na akwizycje, jakie miały miejsce w ostatnim czasie, Złomrex przeznaczył ponad 100 mln USD. Banki udzieliły firmie kredytu, pomimo odwołania emisji. To pokazuje, że środki finansowe można pozyskać niekoniecznie poprzez giełdę. Warunkiem jest jednak stabilność wyników finansowych firmy.

W roku 2001 Złomrex zakupił zakład walcowniczy w Zawierciu, w efekcie czego stał się znaczącym producentem prętów gładkich i żebrowanych do zbrojenia betonu oraz płaskowników do konstrukcji stalowych. W listopadzie 2003 roku zawarł ze Stalexportem umowę zakupu huty Ferrostal Łabędy Sp. z o.o. w Gliwicach. W efekcie tej transakcji na początku 2004 roku Złomrex przejął kontrolę nad spółką nabywając ponad 90 proc. udziałów w jej kapitale zakładowym.

Po przeprowadzeniu konsolidacji części stalowej w ramach Grupy Złomrex nastąpiła integracja sfery metali nieżelaznych. W lipcu 2004 roku spółka przejęła od Huty Metali Nieżelaznych Szopienice SA 100 proc. udziałów w Odlewni Metali Szopienice Sp. z o.o., która jest producentem wyrobów i stopów metali kolorowych. Dzięki integracji zaopatrzenia, przetwórstwa i zbytu zarówno w części stalowej, jak i metali niezależnych Złomrex osiąga wyższe przychody ze sprzedaży, marże handlowe oraz zysk netto.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)

Ponad 100 mln USD!
przeznaczył na akwizycje <B>Przemysław Sztuczkowski</B>
prezes Złomrexu

W ubiegłym roku Złomrex przejął Hutę Stali Jakościowych i Walcownię Blach z Grupy Stalowa Wola oraz Centrostal Górnośląski. Ostatnio Złomrex nabył udziały giełdowego Centrostalu Gdańsk.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 691 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP