Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zmiany stalowego klimatu

Autor: Renata Dudała
11-12-2005 00:00
Zmiany stalowego klimatu
<strong>Lakshmi Mittal</strong>, prezes i dyrektor generalny Mittal Steel:

&#8211; Kryworiżstal wpływa na tendencję wzrostową oraz zyskowność Mittal Steel. Spodziewamy się, że transakcja ta wpłynie na zwiększenie dochodów już w ciągu
pierwszego roku od sfinalizowania i będzie źródłem atrakcyjnej stopy zwrotu z kapitału. Oczekujemy na rozpoczęcie działań mających na celu zintegrowanie Kryworiżstalu ze strukturami naszej firmy. Jesteśmy pewni, że Mittal Steel jest najlepszym partnerem nie tylko dla Kryworiżstalu, lecz również dla Ukrainy.

W ubiegłym roku światowa produkcja stali przekroczyła jeden miliard ton. W ciągu najbliższych dziesięciu lat wzrośnie o kolejne 400 mln ton. Dynamicznie rośnie konsumpcja wyrobów hutniczych, wynikająca z rozwoju gospodarki światowej, głównie w Azji. Przyszłość branży to, zdaniem ekspertów, konsolidacja.

Coraz większa konkurencja na stalowym rynku zmusza firmy do łączenia się. Do 2010 roku na rynku działać będą najprawdopodobniej 2-3 koncerny o mocach produkcyjnych 100 mln ton rocznie każdy.
Na pewno zmieni się udział poszczególnych krajów w całkowitej konsumpcji stali. Według Eurostrategy Consulting udział krajów „starej” Europy w globalnej konsumpcji stali wyniósł w 2004 roku 15,8 proc. Na nową dziesiątkę państw Unii przypadło 4,1 proc. Udział Rosji w globalnej konsumpcji wyniósł 5,7 proc., natomiast Turcji 1,6 proc. Największy wzrost odnotowano w Azji – o 50 proc. Chinach – o 27 proc. i Ameryce Północnej – o 14,7 proc. W pozostałych krajach wskaźnik ten osiągnął 9,7 proc.


Europa w odwrocie


Zdaniem analityków do 2010 roku Azja zwiększy swój udział w globalnej konsumpcji stali o 4,7 proc. W Europie nastąpi natomiast spadek o 3,1 proc. „Stara” Europa traci zatem swoją dominującą pozycję.

– Atrakcyjna staje się natomiast Europa Środkowo-wschodnia, o którą toczy się konkurencyjna walka między zagranicznymi koncernami – ocenia Andrzej Ciepiela, dyrektor Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. – Mittal Steel przejął akcje ukraińskiego Kryworiżstalu, z kolei Arcelor myśli o wspólnych inwestycjach z rosyjskim Siewierstalem. Widać duże zainteresowanie naszym regionem. I to jest dobre dla rynku, bo nie jest on zdominowany przez jednego producenta. Nikt nie będzie zatem bezkarnie windować cen.

W ostatnim czasie Mittal Steel, największy globalny producent stali, nabył pakiet 93,02 proc. akcji Kryworiżstalu za 24,2 miliardy hrywien (4,79 miliarda USD). Z produkcją płynnej stali na poziomie 7,7 mln ton oraz wielkością sprzedaży wynoszącą 6,7 mln ton w 2004 roku, Kryworiżstal jest największym na Ukrainie i w regionie producentem produktów długich wytwarzanych ze stali węglowej. W 2004 roku spółka wydobyła 17,1 mln ton rudy żelaza. W ubiegłym roku wartość sprzedaży spółki wyniosła 1,897 mln USD, a zysk netto osiągnął poziom 378 mln USD.


Gdzie surowce tanie...


Według ekspertów rok 2010 będzie przełomowy. Możliwe są dwa scenariusze – albo zabraknie surowców, w związku z planowanymi inwestycjami w wielu krajach, albo surowców będzie za dużo. Dostęp do złóż jest najważniejszym atutem stalowych koncernów, decydującym o ich konkurencyjności. I to dlatego inwestycje koncernów stalowych skupiają się przede wszystkim w tych rejonach świata, gdzie jest dostęp do stosunkowo tanich surowców.
<strong>Lakshmi Mittal</strong>, prezes i dyrektor generalny Mittal Steel:

&#8211; Kryworiżstal wpływa na tendencję wzrostową oraz zyskowność Mittal Steel. Spodziewamy się, że transakcja ta wpłynie na zwiększenie dochodów już w ciągu
pierwszego roku od sfinalizowania i będzie źródłem atrakcyjnej stopy zwrotu z kapitału. Oczekujemy na rozpoczęcie działań mających na celu zintegrowanie Kryworiżstalu ze strukturami naszej firmy. Jesteśmy pewni, że Mittal Steel jest najlepszym partnerem nie tylko dla Kryworiżstalu, lecz również dla Ukrainy.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP