Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zmień sprzedawcę enegii

Autor: Zofia Janiszewska*
14-11-2005 00:00
Zmień sprzedawcę enegii
Procedura zmiany sprzedawcy w 39 dni.

Wiele mówi się i pisze o rynku energii elektrycznej w Polsce wskazując na jego niedomogi. Wielokrotnie też podejmowano próby zidentyfikowania barier rozwoju konkurencyjnego rynku energii. Problemy te są jednak wtórne wobec zasadniczego, którym jest brak faktycznej woli zniesienia monopolu dystrybucyjnych przedsiębiorstw sieciowych.

O rynku energii mówiono od początku lat 90., na długo przed wejściem Polski do UE. Uregulowania zawarte już w pierwszej wersji ustawy Prawo energetyczne wprowadzały pojęcie usług przesyłowych (w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych) i prawo wyboru sprzedawcy. Gdyby zaś właściciel sieci utrudniał odbiorcy zmianę sprzedawcy, ten mógł się zwrócić do organu regulacji o władczą interwencję. Nie wiem, czy ustawodawca rzeczywiście wierzył, że magiczne zaklęcie w postaci ustawowo przyznanego prawa wystarczy do spontanicznego rozwoju konkurencji, ale jeżeli tak, to mylił się zasadniczo.
Wydawało się, że przystąpienie Polski do UE i przyjęcie prawodawstwa wspólnotowego przyspieszy wprowadzenie rozwiązań prawnych faktycznie likwidujących monopol spółek dystrybucyjnych w sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom końcowym. Przecież sama już preambuła dyrektywy 2003/54/WE stanowi podstawę do rozwijania relacji rynkowych stanowiąc, że odbiorcy energii elektrycznej powinni mieć możliwość swobodnego wyboru sprzedawcy, a prawo to powinno być faktyczne i skuteczne. Zapisy art. 3 ust. 5 dyrektywy wskazują na państwo członkowskie jako podmiot zobowiązany do zapewnienia uprawnionemu odbiorcy rzeczywistej możliwości zmiany dostawcy. Tak więc zobowiązanie to ciąży na wszystkich posiadających odpowiednie kompetencje osobach i instytucjach w tym państwie. Podstawowe zasady dostępu do sieci, czyli równe traktowanie użytkowników systemów oraz ograniczenie możliwości odmowy wyłącznie do przypadków braku zdolności przesyłowych określa art. 20 ust. 1 i 2 dyrektywy.

Niestety w procesie nowelizacją ustawy, która miała na celu dostosowanie prawa krajowego do wymogów UE, parlament zrealizował jedynie część zadania. Implementacja zaleceń (podkreślam – zaleceń, które trzeba wkomponować do krajowego porządku prawnego, nie zaś przetłumaczyć i wpisać do ustawy) dokonana ustawą z dnia 4 maja 2005 roku przynosi następujące rozstrzygnięcia w zakresie prawa wyboru sprzedawcy:
• dostęp stron trzecich do sieci ma być zapewniony dla wszystkich odbiorców oraz przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej i paliw gazowych, na zasadzie równoprawnego traktowania,
• wszyscy odbiorcy mają prawo swobodnego wyboru sprzedawcy (przy czym gospodarstwa domowe od 1 lipca 2007 r.).
• możliwość odmowy dostępu do sieci ściśle określona w ustawie, zaś podstawowym powodem odmowy może być brak zdolności przesyłowych (dystrybucyjnych).

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!
Procedura zmiany sprzedawcy w 39 dni.  SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP