Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Zmniejszanie emisji CO2 poprawia konkurencyjność przemysłu

Autor: off, DC, DM, ICh
26-11-2011 00:00
Zmniejszanie emisji CO2 poprawia konkurencyjność przemysłu
fot. PTWP

Polski przemysł inwestuje z myślą o konkurencyjności, wydajności i nowych produktach. Nieodłącznym elementem niemal wszystkich innowacji jest ograniczenie emisji CO2.

Problem ograniczania emisji CO2 dotyka wielu branż polskiego przemysłu, a presja na ograniczenie emisji będzie rosła wraz z kolejnymi etapami realizacji polityki klimatycznej Unii Europejskiej.
Pracujące w Polsce zakłady przemysłowe odczuwają skutki tej polityki nie tylko poprzez konieczność podporządkowania się limitom emisji.

Konieczność redukcji emisji w energetyce będzie się przekładała na cenę energii, a wiele dużych firm przemysłowych posiadających własne źródła energii bezpośrednio odczuje skutki euro- regulacji dotyczących CO2.

Przemysł będzie musiał sprostać konkurencji produkującej w krajach pozaeuropejskich, gdzie nie obowiązują żadne limity emisji gazów cieplarnianych, a to powoduje konieczność szukania wszelkich możliwości redukcji kosztów, by się utrzymać na rynku. Racjonalizacja gospodarowania i planowanie zużycia energii oraz wprowadzanie nowoczesnych, mniej energochłonnych, technologii i rozwiązań technicznych, jak się wydaje, naturalną drogą zmniejsza ekspozycję zakładu na skutki regulacji antyemisyjnych, a jednocześnie podnosi produktywność.

Nie można zapominać, że firmy przemysłowe inwestujące w technologie niskoemisyjne i proefektywnościowe zyskują opinię odpowiedzialnych społecznie.

Suma wszystkich pomysłów

Przy zużyciu tak dużych ilości mediów energetycznych, jak w ArcelorMittal Poland, potencjał działań służących efektywnemu zużyciu energii i tym samym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych jest ogromny.

Spółka ArcelorMittal Poland wydała w ostatnich latach ponad 4 mld zł na modernizację hut wchodzących w skład koncernu. Ponad 220 mln zł stanowiły nakłady na przedsięwzięcia ekologiczne, wśród nich na działania ograniczające emisję dwutlenku węgla.

Średnia wartość wskaźnika CO2 na tonę stali wyprodukowanej w zakładach ArcelorMittal Poland wynosi około 1,6. Koncern zamierza sukcesywnie ograniczać ten poziom emisji poprzez program podnoszenia efektywności zużycia paliw i surowców, poprawę efektywności energetycznej zakładów oraz modernizację linii technologicznych.

ArcelorMittal Poland, jako jeden z największych krajowych konsumentów energii, zużywa rocznie wraz z ArcelorMittal Warszawa ok. 2,7 TWh energii elektrycznej, 200 mln m sześc. gazu ziemnego oraz 10,5 TJ ciepła, 2,6 mld m sześc. gazu koksowniczego i 6,9 mld m sześc. gazu wielkopiecowego. To potężny potencjał i pole do działania.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP