PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Znaczenie technik analizy finansowej

Autor: Jacek Grzywacz
23-07-2001 00:00

Niezbędnym warunkiem efektywnego działania firmy jest analiza osiąganych rezultatów gospodarowania. Kierownictwo, aby sprawnie zarządzać powierzonym mu majątkiem, musi posiadać dobre rozeznanie rzeczywistej efektywności podejmowanych w przeszłości decyzji. Uzyskiwane wyniki mogą bowiem bądź to narzucać konieczność zmiany dotychczasowych sposobów działania, bądź też potwierdzić słuszność prowadzonej polityki.

Analiza osiąganych wyników gospodarowania jest jednak przede wszystkim niezbędna dla właścicieli, którzy na jej podstawie mogą dokonać oceny kierownictwa i podjąć odpowiednie decyzje. Jednak aby taką analizę przeprowadzić, niezbędna jest znajomość odpowiednich technik i metod.

"Tradycyjne" podejście do problemu analizy finansowej
Opiera się ono na sprawozdaniach finansowych, zestawiających dane o działalności gospodarczej firmy na koniec okresu, czyli bilansie lub za pewien okres (rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych). Te trzy dokumenty można we wstępnej fazie analizy badać, biorąc pod uwagę ich strukturę i dynamikę w porównaniu do lat poprzednich. Informacje uzyskane na tym etapie analizy pozwolą nam stwierdzić jak firma się rozwija, realizując procesy inwestycyjne i jaka jest zyskowność prowadzonej przez nią działalności.
Drugim etapem "tradycyjnej" analizy finansowej jest analiza wskaźnikowa, która sprowadza się do obliczenia szeregu relacji między wielkościami zawartymi w bilansie oraz rachunku zysków i strat. Dzięki niej otrzymujemy zestaw wskaźników charakteryzujących różne obszary działania firmy. W literaturze finansowej można najczęściej spotkać się z następującymi grupami: wskaźniki płynności (zdolności firmy do regulowania swoich zobowiązań), wskaźniki szybkości obrotu (pomiar efektywności wykorzystywanych zasobów firmy), wskaźniki zadłużenia (stopień zadłużenia firmy w odniesieniu do różnych grup aktywów lub kapitałów), wskaźniki rentowności (zdolność firmy jako całości, bądź też jej poszczególnych składników majątkowych, kapitałów do generowania zysku) i wskaźniki rynku kapitałowego. W celu dokonania obiektywnej i rzetelnej oceny firmy na podstawie wskaźników finansowych, należy je porównać do wielkości wzorcowych, którymi mogą być wielkości historyczne, planistyczne oraz wskaźniki osiągane przez inne firmy działające w tej samej branży.
"Tradycyjne" podejście do problemu analizy finansowej z jednej strony charakteryzuje się stosunkowo dużą prostotą, z drugiej jednak ma pewne wady. Do podstawowych wad można zaliczyć:
* Po pierwsze – zysk – parametr często uznawany za podstawowy miernik efektywności gospodarczej przedsiębiorstwa jest liczony w sposób memoriałowy, nie uwzględniający wielu realnych wpływów i wydatków jakie ponosi firma w danym okresie. Z jednej strony eliminuje tą wadę Rachunek Przepływów Pieniężnych, który mówi: "Zysk jest opinią, gotówka jest faktem". Z drugiej zysk ten jest wykorzystywany do wyliczenia wskaźników rentowności, co może powodować zaburzenia w ich interpretacji.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP