PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Źródło kapitału

Autor: Krzysztof Szczepaniec*
19-11-2001 00:00

W potocznej opinii kapitał własny nic nie kosztuje. W praktyce jednak jest on droższy od długu. Przy obecnych stopach procentowych obowiązujących w Polsce koszty kredytu można szacować na 16 - 17% podczas gdy koszt kapitału własnego znajduje się w przedziale 20 - 25%.

Jednym z głównych celów istnienia rynku kapitałowego, a w szczególności giełdy papierów wartościowych, jest umożliwienie firmom pozyskania kapitału na sfinansowanie ich działalności. Rynek taki działa jak pośrednik kojarzący podmioty posiadające nadwyżkę kapitału (inwestorzy) z podmiotami takiego kapitału poszukującymi (firmy). Widać tu pewną analogię do banków komercyjnych (instytucji depozytowo-kredytowych), które mają podobne zadanie - transferują środki od podmiotów posiadających ich nadmiar (depozytariuszy) do podmiotów takich środków potrzebujących (kredytobiorcy).
Różnice polegają na tym, iż w przypadku banków mamy do czynienia z długiem, natomiast w przypadku giełdy papierów wartościowych, w polskich realiach, z akcjami. Kredyt oraz depozyt są instrumentami indywidualnie dostosowanymi do potrzeb klientów, akcje natomiast są produktem wystandaryzowanym, w związku z czym istnieje możliwość handlu nimi na zorganizowanym rynku. Nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowego pośrednika pomiędzy dostawcę i odbiorcę kapitału.


Instrumenty dłużne

Na polskim rynku kapitałowym w zasadzie brak jest obrotu instrumentami dłużnymi - obligacjami, z wyjątkiem obligacji emitowanych przez Skarb Państwa. Jest to cecha wyraźnie odróżniająca nasz rynek od rynków rozwiniętych, w szczególności tych, gdzie obowiązuje anglosaski system bankowy (rozdział pomiędzy bankami inwestycyjnymi i komercyjnymi). Wydaje się, iż przyczyną takiego stanu rzeczy są skomplikowane regulacje prawne dotyczące emisji i obrotu obligacjami, a także bardzo silna pozycja banków komercyjnych jako dostarczycieli kapitału dłużnego. Pozycja taka jest charakterystyczna dla kontynentalnego systemu bankowego, w którym działają banki uniwersalne zajmujące się zarówno bankowością inwestycyjną, jak i kredytową.
W porównaniu do rynku kapitałowego instrumentów dłużnych stosunkowo dobrze rozwinięty jest w Polsce handel krótkoterminowymi bonami komercyjnymi. Jednak z racji ich krótkich terminów zapadalności są one uważane za element tzw. rynku pieniężnego.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP