Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Związki zawodowe bronią aż do końca

Autor: Jarosław Latacz
01-02-2006 00:00
Związki zawodowe bronią aż do końca
&#8211; Związkowcy działają tak, jak im na to pozwalają władze. Jeśli we Francji palone są budynki, i nie spotyka się to z żadną reakcją, to... widocznie tak można &#8211; mówi <strong>Ryszard Petru</strong>, główny ekonomista Banku BPH. &#8211; Sfilmowałem pikietę, którą zorganizowali przed siedzibą zarządu firmy protestujący związkowcy &#8211; mówi <strong>Piotr Czajkowski</strong>, prezes KWK Budryk SA. &#8211; Naliczyłem około 150 uczestników, z czego w naszej kopalni zatrudnionych było może 5-6 osób. Reszta to były &#8222;zaciężne hufce&#8221;. Niespotykana od lat hossa, jaka zapanowała na stalowym rynku spowodowała, że zyski największego producenta stali w Polsce zaczęły być liczone w miliardach złotych. Okazało się, że kupowano za nie obligacje emitowane przez inną firmę kontrolowaną przez Mittal.

Związkowcy złożyli więc doniesienie do prokuratury. &#8211; Musieliśmy to zrobić, bo nikt inny nie interesuje się już naszym zakładem &#8211; mówi szef &#8222;Solidarności&#8221; w Mittal Steel Poland <strong>Władysław Molęcki</strong>.

Ile „kosztują” związki zawodowe? Może 20 miliardów rocznie, które trzeba będzie wydać na wywalczone pod Sejmem wcześniejsze emerytury górnicze? Kilka miliardów to wartość umów społecznych wynegocjowanych w branży energetycznej. Ale w koszty trzeba wliczyć także kilkaset zakładów, które – obarczone nieracjonalnym zatrudnieniem – nie wytrzymały rynkowej konkurencji. Obrona każdego miejsca pracy za wszelką cenę okazuje się często taktyką samobójczą dla całej firmy.

- Związki zawodowe dostały w ostatnim czasie wiatr w plecy – zauważa profesor Jan Winiecki, założyciel centrum im. Adama Smitha. – To obecnie jedna z głównych barier w procesie przekształceń przedsiębiorstw i najważniejsza przyczyna bankructw.
Jak wyliczył zespół profesora Winieckiego, połowa z około 1800 przebadanych przedsiębiorstw, które w ostatnich latach ogłosiły upadłość, miała szanse na normalne funkcjonowanie, ale brak woli kompromisu ze strony związków zawodowych spowodował, że nie mogły wytrzymać rynkowej konkurencji.


Traktor na głowę


Jako przykład takiego właśnie działania podawany jest podwarszawski Ursus. U schyłku PRL-u produkowano tam 7 tysięcy traktorów przy zatrudnieniu 16 tysięcy ludzi. Zainteresowany firmą inwestor stwierdził, że to wydajność w ogóle nie odpowiadająca wymaganiom współczesnej gospodarki. To jednak nie przekonało głównego rozgrywającego wśród organizacji związkowych w Ursusie, czyli Zygmunta Wrzodaka. Rozpoczęły się marsze protestacyjne, pikiety, strajki. Dzisiaj po inwestorze nie ma już śladu, Wrzodak został parlamentarzystą, choć na kpinę zakrawa fakt, że poselski fotel zdobył na dalekim Podkarpaciu, gdzie skutków jego działalności nikt nie miał szansy doświadczyć. Fabryka zaś ledwo zipie, zatrudniając kilkaset osób i produkując rocznie...jeden traktor na zatrudnionego.

– Przedsiębiorstwa państwowe z reguły zatrudniały za dużo ludzi niż wynikałoby to z realizowanej produkcji – mówi profesor Winiecki. – Dlatego też wejście inwestora do firmy i prywatyzacja zakładu musiały wiązać się ze zmianami stanu załóg. Obrona każdego miejsca pracy prowadzi z reguły do jeszcze większych strat. Na Węgrzech, które są liderem przemian w naszej części Europy, związki zawodowe są słabe, ale bezrobocie jest 2-3 razy mniejsze niż u nas.

Jak twierdzą specjaliści, wielcy inwestorzy już dawno podzielili kraje na te, które mają „wojowniczych” i „pokojowo” nastawionych związkowców. Za najbardziej wojowniczych uchodzą Francuzi i Polacy.

– Wina leży po stronie rządu – mówi Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH. – Związkowcy działają tak, jak im na to pozwalają władze. Jeśli we Francji palone są budynki, i nie spotyka się to z żadną reakcją, to... widocznie tak można.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP