Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2016

Naciski polityczne na PGE ws. nowych bloków w Opolu

Autor:  wnp.pl (DC)  |  16-05-2013 13:26
Rośnie nacisk rządu na PGE ws. budowy dwóch bloków w Elektrowni Opole. Pomoc ze strony państwa mogłaby mieć formę gwarancji minimalnego poziomu rentowności inwestycji - mówi Paweł Puchalski, szef działu analiz Domu Maklerskiego BZ WBK.

Ministerstwo Gospodarki jest przekonane, że inwestycja w nowe bloki w Elektrowni Opole będzie realizowana. Resort nie wyklucza wsparcia państwa dla tego projektu. Premier Donald Tusk poinformował, że rząd i PGE, po wycofaniu się spółki z inwestycji w rozbudowę bloków energetycznych w Opolu, będą szukać nowych optymalnych rozwiązań w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski bez naruszania interesów giełdowej spółki.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Z niedawnych informacji wnp.pl wynika, że PGE może wkrótce podpisać z konsorcjum Rafako aneks ws. rozliczeń kontraktu na budowę bloków w Opolu. Aneks ma też przewidywać możliwość powrotu do realizacji inwestycji.

Zobacz również: Wkrótce PGE może podpisać aneks z konsorcjum Rafako ws. Opola

- Widzimy, że nacisk na PGE rośnie w siłę. Nie wierzę jednak w możliwość uzyskania istotnego wsparcia ze strony Państwa odnośnie nakładów inwestycyjnych. Budowa bloków w Elektrowni Opole mogłoby się okazać rentowna w przypadku uzyskania gwarancji minimalnego poziomu cen energii. Z tego względu pomoc ze strony Państwa mogłaby mieć formę gwarancji minimalnego poziomu rentowności inwestycji - komentuje Paweł Puchalski, szef działu analiz Domu Maklerskiego BZ WBK.

PGE informowała, że realizacja projektu w Opolu nie przyczyniłaby się do wzrostu wartości spółki. Przy obecnych warunkach budowa bloków w Elektrowni Opole jest nieopłacalna.

Paweł Puchalski zwraca uwagę, że inwestycja w Opolu pozostaje bardzo istotna dla polskiego górnictwa, gdyż istotna część jednostek opalanych węglem energetycznym z uwagi na swój wiek będzie musiała być zastąpiona do 2020 roku.

- Obecnie w budowie jest jedynie jednostka o mocy 1075 MW w Kozienicach, a budowa 900 MW w Jaworznie zostanie uruchomiona w tym roku. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu budowy w Opolu (1800 MW) stanowiłoby istotne wsparcie dla polskiego górnictwa – dodaje Paweł Puchalski.

Dodatkowo, niedawno o planach budowy elektrowni na węgiel kamienny o mocy ok. 500 poinformowały kopalnia Bogdanka i grupa GDF Suez.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2016