Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Rosja chce wyprodukować więcej ropy

Autor:  wnp.pl (Dariusz Malinowski)  |  20-03-2017 11:15
Rosyjskie Ministerstwo Energetyki poinformowało, że tegoroczne plany przewidują produkcje ropy naftowej w Rosji na poziomie 548 mln ton. To minimalnie więcej niż w roku ubiegłym.

W poprzednich dwunastu miesiącach na terytorium Rosji wydobyto 547,5 mln ton ropy. Tegoroczna produkcja ma być więc większa o około 0,1 proc. Analitycy zastanawiają się jednak, jak Rosja chce to osiągnąć, skoro w porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszyła wydobycie.

Fot. Shutterstock

Jak niedawno informował szef rosyjskiego Ministerstwa Energii, Aleksander Nowak, od początku roku wydobycie ropy w Rosji zmniejszyło się o 156 tys. baryłek na dobę. Jeszcze w marcu spodziewany jest spadek do poziomu 200 tys. baryłek. A do końca kwietnia o 300 tys. baryłek.

Zmniejszenie produkcji ropy w Rosji to efekt porozumienia z krajami OPEC. Sama Rosja, choć nie wchodzi w skład kartelu, to zgodziła się z jego argumentami, że konieczne jest zmniejszenie nadpodaży surowca i związanych z tym niskich cen.

Obecne zmniejszenie wydobycia może według analityków skutkować spadkiem rosyjskiej produkcji ropy, chyba że nasz wschodni sąsiad zrezygnuje z przestrzegania zawartego z OPEC porozumienia.

Dariusz Malinowski

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018