Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Wyprawa PCC Rokita po aktywa w Rumunii?

Autor:  wnp.pl (DM)  |  20-03-2017 19:47
Zarząd PCC Rokita z Brzegu Dolnego poinformował, że spółka zainteresowane jest zakupem aktywów rumuńskiego Oltchim. Ze względu na to, że zainteresowanie jest na wczesnym etapie, na razie brak szczegółów ewentualnej transakcji.

Jak poinformowała PCC Rokita, na razie „dokonała wstępnego zapoznania się z aktywami rumuńskiej firmy, w postaci instalacji do prowadzenia produkcji chemicznej wraz z niezbędną infrastrukturą, w tym wraz z nieruchomościami”.

Fot. mat. pras.

- Do podjęcia dalszych kroków, zmierzających do złożenia wiążącej oferty zakupu tych aktywów, konieczne jest zbadanie przez spółkę pozostałych warunków ewentualnej transakcji, jak i potencjału do produkcji chemicznej w Rumunii, w tym zasad związanych z prowadzeniem działalności na terenie Rumunii oraz przeprowadzenie analizy ekonomicznej tego projektu - czytamy w komunikacie PCC Rokita.

Co można powiedzieć o rumuńskiej firmie?

Powstała przed ponad półwieczem. Od 1997 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Bukareszcie.

Zainteresowanie PCC Rokita nie dziwi, bo rumuńska firma ma komplementarną, a zarazem uzupełniającą się z PCC Rokita ofertę produktową. Produkuje m.in. tlenek propylenu, poliole i chlorki metali alkalicznych, oraz alkohole oxo. Spółka dysponuje dwoma zakładami w: Ramnicu Valcea oraz Bradu-Pitesti.

Atutem rumuńskiej firmy jest bliskość dostawców głównych surowców.

Aby kontrolować rumuńską spółkę PCC Rokita będzie musiała porozumieć się z rumuńskim rządem. To on bowiem kontroluje niespełna 55 proc. akcji Oltchimu. Co ciekawe nieco ponad 32 proc. akcji firmy jest własnością PCC SE. Ta mająca siedzibę w Duisburgu firma, jest spółką holdingową Grupy PCC.

Wydaje się, że cena za pakiet kontrolny może nie być zbyt wygórowana. Należy pamiętać, że spółka od kilku już lat boryka się z różnego rodzaju problemami.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018