Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Klaster w Gdyni chce zbudować prototyp samochodu elektrycznego

Autor:  wnp.pl (DC)  |  21-04-2017 07:14
Gdynia wspólnie z partnerami rozpoczęła prace nad stworzeniem prototypowego samochodu elektrycznego. Jednym z ważnych kroków na drodze do realizacji tego projektu jest list intencyjny w sprawie uruchomienia działań na rzecz rozwoju Klastra INNOeCAR w województwie pomorskim.

Sygnatariuszami listu intencyjnego są miasto Gdynia, Pracodawcy Pomorza, spółka Walkin Startup Venture, Politechnika Gdańska, Akademia Morska, DLabs, spółka Cree Yacht, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Instytut Maszyn Przepływowych PAN oraz Grupa Techno Service.

Fot. Shutterstock.com

- Projekt elektromobilności stał się jednym ze sztandarowych programów gospodarczych dla Polski i jest jednym z kół zamachowych, który chcielibyśmy uruchomić, aby polską gospodarkę wprowadzić w XXI wiek oraz na mapę globalnej innowacji. Chcielibyśmy również, aby Polska pokazała, że jest krajem, który potrafi wytyczać nowe ścieżki, a nie tylko sprawnie poruszać się po tych, które już zostały wytyczone - powiedział Michał Kurtyka, wiceminister energii oraz Szef Komitetu Sterującego Programu Elektromobilności.

Inicjatorzy klastra elektromobilności podkreślają, że jest on wielką szansą dla trójmiejskich i pomorskich firm działających w sektorze innowacji. To porozumienie ma przynieść korzyści również dla mieszkańców w tym m.in. zmniejszenie liczby samochodów poruszających się po ulicach miasta, stymulację gospodarki oraz czystsze powietrze. Klaster INNOeCar ma przyczynić się także do stworzenia sieci współpracy na polu elektromobilności, wspierać przedsiębiorczość i innowacyjność w tym sektorze.

- Rozwój sektora elektromobilności jest jednym z ważniejszych projektów zapisanych w uchwalonej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Gdynia przystąpiła do koordynowanego przez PFR programu e-bus. Nie mniej interesujący wydaje się równoległy program e-car. To właśnie samochodowi elektrycznemu poświęcona jest większa część dzisiejszej konferencji. Samochód elektryczny interesuje nas z dwóch istotnych powodów. Po pierwsze, w projekcie budowy takiego pojazdu widzimy olbrzymi potencjał dla rozwoju gospodarczego - powiedział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Jestem przekonany, że projekt, któremu dzisiaj nadajemy formalny kształt, narodził się w najbardziej odpowiednim do tego miejscu, o największym w Polsce potencjale, który przy odpowiednim wsparciu i współpracy jest ze wszech miar predestynowany do tego, by doprowadzić do sukcesu – dodał Wojciech Szczurek.

Już od 8 maja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbywać się będą cotygodniowe spotkania i warsztaty, których tematy to polska technologia szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, produkcja baterii do samochodów elektrycznych, miejski samochód elektryczny, samochód autonomiczny i car connectivity oraz systemy car sharing (wynajmu samochodów).

Przypomnijmy, że celem rządowego programu elektromobilności, jest stworzenie polskiego samochodu elektrycznego oraz elektrycznego autobusu. Gdynia jest sygnatariuszem listu intencyjnego, który określa współpracę w dziedzinie elektromobilności. Dokument ten został podpisany na początku tego roku przez Ministra Rozwoju i Finansów oraz Ministra Energii. Program koordynowany jest przez Polski Fundusz Rozwoju. Zgodnie z założeniami, jego celem jest sprzedaż autobusów elektrycznych na poziomie ok. tysiąca sztuk rocznie, stworzenie rozpoznawalnej globalnie marki oraz zbudowanie mocnej pozycji eksportowej do 2025 roku. Ponadto wprowadzanie na polskie drogi 1000 autobusów elektrycznych do 2021 r.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018