Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Wodorowa ciężarówka Toyoty

Autor:  wnp.pl (PIM)  |  21-04-2017 10:35
Po wprowadzeniu na rynek osobowego Mirai, a także autobusów z ogniwami paliwowymi Toyota rozpoczyna testy ciężarówki z napędem na ogniwa paliwowe. W ramach testów pojazd Toyoty będzie wykonywał standardowe zadania transportowe w Porcie Los Angeles.

Program testowy rozpocznie się w porcie morskim w Los Angeles latem tego roku. Testowa ciężarówka ma ponad 670 KM mocy oraz około 1800 Nm momentu obrotowego. Samochód wykorzystuje dwa zestawy ogniw paliwowych z Toyoty Mirai i baterię o pojemności 12 kWh. Ładowność ciężarówki wynosi 36 290 kg, a jej zasięg z obciążeniem to ponad 320 km na jednym tankowaniu.

Fot. mat. pras. Toyota

Toyota uważa, że wodorowe ogniwa paliwowe są optymalnym rozwiązaniem dla motoryzacji przyszłości, ze względu na komfort użytkowania porównywalny z silnikami spalinowymi, przy ogromnych korzyściach pod względem wydajności, ochrony środowiska i dywersyfikacji źródeł energii. Technologię tą można też łatwo umieścić w pojazdach o dowolnych gabarytach i zastosowaniach.

- Tak jak w przypadku Priusa i Mirai, Toyota robi kolejny skok technologiczny. Wprowadzając bezemisyjną ciężarówkę na ogniwa paliwowe do portu Los Angeles, Toyota przeciera szlaki, którymi mam nadzieję wszyscy podążymy – powiedziała Mary D. Nichols, prezes Kalifornijskiej Rady ds. Zasobów Powietrza. Rada będzie z zainteresowaniem obserwowała postępy programu testowego, co ma ułatwić przygotowanie pakietu regulacji i ulg podatkowych, wspierających rynek czystych, wydajnych ciężarówek.

Testy zostaną przeprowadzone w ramach projektu Clean Air Action Plan, realizowanego przez Port Los Angeles, którego celem jest znaczące obniżenie emisji szkodliwych substancji, produkowanych przez pojazdy i urządzenia portowe. Toyota ogłosiła plany przeprowadzenia testów nieemitującej spalin ciężarówki podczas wspólnej konferencji z przedstawicielami władz portu, Kalifornijskiej Rady ds. Zasobów Powietrza CARB (California Air Resource Board) oraz Kalifornijskiej Komisji Energii (CEC).

Ciężarówki są źródłem znaczącej części emisji spalin produkowanych przez Port Los Angeles. Project Portal to kolejny krok Toyoty w stronę wdrażania technologii ogniw paliwowych do kolejnych zastosowań służących różnym gałęziom przemysłu. Testowa ciężarówka to w pełni funkcjonalny pojazd o mocy i momencie obrotowym wystarczających do przewożenia ciężkich ładunków.

Zaprezentowany przez Toyota Motor North America Project Portal to jedno z wielu działań Toyoty mających na celu popularyzację wodoru w motoryzacji. Należy do nich rozbudowa kalifornijskiej sieci stacji tankowania wodoru, której służy m.in. niedawno ogłoszone partnerstwo z Shellem. Toyota współpracuje z sektorem prywatnym i publicznym w celu stworzenia wystarczająco gęstej sieci stacji tankowania wodoru w wielu miejscach na świecie, m.in. w Europie i w Japonii.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018