Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Chiny bliższe oddania dużego odcinka kolei magnetycznej

Autor:  wnp.pl (PS)  |  21-04-2017 11:33
Jeszcze w tym roku Chiny zbudują pierwszy odcinek kolei magnetycznej o długości 160 km i oddadzą go do użytku, wraz ze składami pociągów, poinformował zarząd największej na świecie grupy przemysłu kolejowego, CRRC.

Formalnie, już w końcu ub. roku zbudowano w prowincji Hunan (środkowe Chiny) odcinek „maglewu” o długości 100 km. „Działa on sprawnie i bezpiecznie” – powiedział Zhang Liqiang, wiceprezes i dyrektor finansowy CRRC Zhuzhou Electric Locomotive, podczas spotkania z dziennikarzami z państw członkowskich Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej.

Fot. Shutterstock.com

Jak informuje portal China.Daily, stopniowo zwiększana jest prędkość eksperymentalnego maglewu i obecnie testuje się jazdy z prędkością 160 – 200 km/h. Taki zakres prawdopodobnie okaże się optymalny, ze względu na niższe koszty budowy linii i eksploatacji.

Według Zhanga, kolej magnetyczna jest rozwijana głównie na potrzeby wewnętrzne Chin. Zainteresowanie jej budową wyraziły kolejne miasta-aglomeracje, w tym Wuhan w prowincji Hubei.

Ze względu na napęd elektromagnetyczny, pociągi maglev uważane są za bezpieczniejsze (nie wywracają się, nie ulegają wykolejeniu). Zhang podkreślił, że mogą być też tańsze w budowie niż tradycyjne systemy metra i lekkich kolei aglomeracyjnych.

Według Zhang, prace nad koleją typu magnetyczną mają także przyspieszyć rozwój szeregu produktów kolei średniej i niskiej prędkości.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018