Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Bank ING woli finansować inwestycje proekologiczne niż węglowe

Autor:  wnp.pl (DC)  |  21-04-2017 14:39
- Nie zrywamy istniejących zobowiązań i współpracy z firmami węglowymi, natomiast nie wchodzimy w nowe finansowania i w nowe projekty, które są budowane na bazie węgla. Nasze możliwości chcielibyśmy wykorzystywać w projektach proekologicznych - mówi Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

Pod koniec 2015 r. bank ING poinformował, że kończy z finansowaniem budowy nowych elektrowni węglowych i kopalń węgla energetycznego na całym świecie. Bank podtrzymuje tę deklarację.

Fot. Shutterstock.com

- Nie zrywamy istniejących zobowiązań i współpracy z firmami węglowymi, natomiast nie wchodzimy w nowe finansowania i w nowe projekty, które są budowane na bazie węgla. To jest nasza polityka i tej polityki chcemy i będziemy się trzymać. Jesteśmy przekonani, że taka polityka jest dla wszystkich transparentna i jasna. Wszyscy uczestnicy rynku wiedzą, czego się mogą od nas spodziewać w tym zakresie. Mówimy jasno, że nasze możliwości i zdolności chcielibyśmy wykorzystywać w projektach proekologicznych. Sądzimy, że powinny istnieć banki, które na to stawiają w sposób mocniejszy – powiedział Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

Prezes Bartkiewicz przyznaje jednak, że projektów stricte proekologicznych w Polsce zbyt wiele nie ma.

Zapytany, czy bank zdecydował by się finansować takie projekty, jak instalacja zgazowania węgla, którą w Zakładach Azotowych Kędzierzyn wspólnie chcą zbudować Grupa Azoty i Tauron, odpowiedział, że każdy projekt należy rozpatrywać indywidualnie.

- Jeżeli będziemy widzieć, że projekt ma charakter proekologiczny, nawet jeżeli jest oparty na węglu, ale zmniejsza uciążliwość węgla wobec środowiska naturalnego, to finansowanie tego typu projektów będziemy rozważać. Natomiast projekty typu budowa nowego bloku opartego na węglu oczywiście odpadają – powiedział Brunon Bartkiewicz.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018