Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Polskie innowacje na największych targach technologicznych

Autor:  wnp.pl (Piotr Apanowicz)  |  21-04-2017 16:45
27 polskich koncepcji technologicznych zostanie zaprezentowanych w trakcie największych na świecie targów branży przemysłowej Hannover Messe 2017, które odbędą się w Hanowerze w dniach 24-28 kwietnia.

- Polska będzie w tym roku głównym partnerem targów, co jest dla nas unikalną szansą. Rok temu takim partnerem były Stany Zjednoczone. Oczy całego świata będą w przyszłym tygodniu zwrócone m.in. na strefę SciTech Poland, w całości poświęconą technologiom tworzonym przez polski sektor akademicki - powiedział Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. - To okazja do pokazania innej twarzy Polski niż ta, która dominuje w przekazie zagranicznych mediów. Twarzy myślę prawdziwszej, twarzy młodych prężnych naukowców, kraju tętniącego przedsiębiorczością i wspierającego startupy - dodał.

To okazja do pokazania innej twarzy Polski, twarzy młodych prężnych naukowców, kraju tętniącego przedsiębiorczością i wspierającego startupy - mówił o obecności polskich firm na konferencji Hannover Messe 2017 Jarosław Gowin.

Wiceminister nauki Piotr Dardziński podkreślił, że na targach w Hanowerze w wyjątkowy sposób reprezentowane będą wynalazki i przedsiębiorcy finansowani ze środków publicznych. - To będą bardzo różnorodne technologie, pochodzące z różnych dziedzin, będące na różnym stopniu zaawansowania i tworzone przez różne środowiska (uczelnie, instytuty badawcze, ale także indywidualnych wynalazców) - powiedział.

Resort nauki przekonuje, że dzięki obecności na targach innowacyjne rozwiązania sektora akademickiego dla przemysłu będą miały szansę zaistnieć na globalną skalę.

Strefa SciTech Poland, gdzie zaprezentowanych zostanie 17 rodzimych rozwiązań czy koncepcji technologicznych, to efekt współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowa (AHK) oraz Fundacji Impact. Jest ona komplementarna ze zlokalizowaną  w pawilonie narodowym strefą NCBiR, gdzie zaprezentowanych będzie 10 technologii.

- Mamy ogromny potencjał do kreowania nowatorskich technologii, a jednym z filarów realizowanej przez resort nauki strategii jest właśnie komercjalizacja badań naukowych i partnerstwo nauki z biznesem. Polska posiada coś, co nas pozytywnie wyróżnia na tle wielu innych krajów - wysokie kompetencje Polaków, ich przedsiębiorczość i coraz silniejsza świadomość, że innowacyjność jest drogą do dynamicznego wzrostu gospodarczego - przekonuje Jarosław Gowin.

Wśród prezentowanych koncepcji technologicznych znajdzie się m.in. Tramwaj Indywidualny, wymyślony na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. - To innowacyjny system transportu miejskiego, łączący w sobie cechy pojazdu autonomicznego i transportu zawieszonego nad ziemią, poruszającego się po lekkiej infrastrukturze torowej lub korzystający z toru wirtualnego na jezdni - wyjaśnia prof. Włodzimierz Choromański z Politechniki Warszawskiej. System działa na zasadzie door to door, bez przystanków pośrednich. - Jesteśmy w przededniu rozpoczęcia wdrożenia tego systemu. Trzy polskie miasta (Rzeszów, Katowice i Łódź) są zainteresowane jego wprowadzeniem, podpisaliśmy już w tej sprawie list intencyjny - ujawnia prof. Choromański.

Mikrorobot Uniwersytetu Warszawskiego. Fot. Piotr Apanowicz
Mikrorobot Uniwersytetu Warszawskiego. Fot. Piotr Apanowicz
Innym zaprezentowanym rozwiązaniem będzie 15-milimetrowy mikrorobot, naśladujący sposób poruszania się gąsienicy, a napędzany i kontrolowany za pomocą światła. Mikrorobot jest w stanie przesuwać ładunki o wadze dziesięciokrotnie większej niż jego własna. Powstał na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, przy użyciu inteligentnych materiałów nowej generacji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018