Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

MAE: coraz bliżej do zbilansowania rynku ropy

Autor:  wnp.pl (PA)  |  17-05-2017 11:23
W swoim najnowszym, comiesięcznym raporcie naftowym Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) ocenia, że w pierwszym kwartale 2017 roku światowy rynek ropy był już niemal zbilansowany, a globalne zapasy tego surowca zwiększyły się o jedynie 100 tys. baryłek dziennie.

Raport opublikowany został na zaledwie dziewięć dni przez spotkaniem ministrów z krajów OPEC, które najprawdopodobniej zadecyduje o przedłużeniu porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia przez OPEC i 11 państw spoza tej organizacji o kolejne sześć lub nawet dziewięć miesięcy.

Fot. Shutterstock.com

Według wyliczeń MAE, zapasy ropy w krajach OECD zwiększyły się w pierwszym kwartale o 300 tys. baryłek dziennie, ale ten wzrost został w większej części zrekompensowany spadkami  tzw. pływających zapasów w innych rejonach świata. W marcu br. zapasy w krajach OECD zmniejszyły się o ok. 1 mln baryłek dziennie (mb/d).

Autorzy raportu podkreślają, że minęło trochę czasu, zanim poziom magazynów zaczął odzwierciedlać niższe wydobycie, jako że wolumeny ropy wyprodukowane jeszcze przed porozumieniem o cięciach wydobycia były przez dłuższy czas absorbowane przez rynek. Najnowszy raport MAE potwierdza jednak, że proces rebilansowania rynku już się rozpoczął, a w najbliższym okresie można się spodziewać jego przyspieszenia.

MAE ocenia, że jeżeli w drugim kwartale 2017 roku utrzymana zostanie produkcja OPEC na kwietniowym poziomie 31,8 mb/d, a nie nastąpią znaczące zmiany w innych rejonach świata, można się spodziewać w obecnym kwartale spadku globalnych zapasów ropy o ok. 0,7 mb/d. Jeżeli ten sam scenariusz przyjąć także dla drugiej połowy 2017 roku, spadki zapasów powinny być nawet większe.

Jednakże nawet jeżeli te przewidywania się sprawdzą, światowe zapasy ropy na koniec 2017 roku mogą nie spaść do poziomu pięcioletniej średniej - twierdzi Agencja. Oprócz cięć wydobycia i stabilnego wzrostu popytu, do spadku zapasów ma się przyczynić zwiększenie przerobu w rafineriach, które już się rozpoczęło, a zdaniem MAE do lipca tego roku wzrośnie o 2,7 mb/d.

MAE zaznacza, że rośnie produkcja poza OPEC. W USA wyniosła w lutym br. 9,03 mb/d i była najwyższa od marca 2016 roku. To wzrost o prawie 465 tys. baryłek dziennie od września. W efekcie Agencja podwyższyła o 100 tys. baryłek dziennie swoją prognozę tegorocznej amerykańskiej produkcji. Obecnie MAE zakłada, że wydobycie w USA wzrośnie w 2017 roku o 0,79 mb/d. Łączny wzrost produkcji poza OPEC ma natomiast wynieść 0,6 mb/d, mimo uwzględnienia 11 producentów spoza tej organizacji, biorących udział w porozumieniu o ograniczeniu wydobycia.

MAE nie zmieniła natomiast swojej prognozy dotyczącej wzrostu popytu na ropę w 2017 roku, pozostawiając ją na poziomie 1,3 mb/d.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018