Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Energa wybuduje w Ostrołęce nowy blok energetyczny i wyremontuje most

Autor:  wnp.pl (Dariusz Ciepiela)  |  19-05-2017 06:06
Energa wybuduje w Ostrołęce nie tylko w nowy blok energetyczny, ale również wyremontuje most nad Narwią oraz zmodernizuje jedną głównych ulic w mieście.

- Nowa elektrownia jest szansą na rozwój zarówno Energi jak i regionu. Największe korzyści osiągniemy działając wspólnie – powiedział Daniel Obajtek podczas spotkania z prezydentem Ostrołęki.

fot. mat. pras.

- Nowa inwestycja to nie tylko nowe miejsca pracy przy budowie i eksploatacji elektrowni, ale potężny zastrzyk energii dla całego regionu - podkreślali podczas spotkania, Daniel Obajtek, prezes Energa SA oraz Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki.

- To inwestycja równie ważna dla Ostrołęki, jak dla nas. I, co nie mniej istotne, kluczowa dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Na jej realizację nie byłoby jednak szans, gdyby nie zaangażowanie Ministerstwa Energii i wkład ministra Tchórzewskiego w prace nad systemowym uregulowaniem problemu niedoboru mocy - mówił Daniel Obajtek.

Podczas spotkania prezes Energi zapowiedział, że firma oprócz inwestycji w nowy blok energetyczny planuje także modernizację starego mostu na Narwi, którym biegnie ul. Mostowa  oraz gruntowną przebudowę ul. Krańcowej, jednej z głównych miejskich ulic. To inwestycje ważne dla lokalnych społeczności. Jednocześnie dzięki nim sprawniej przebiegać będzie budowa i eksploatacja nowej elektrowni. Z inicjatywy władz Miasta od września w Ostrołęce powstanie z kolei klasa o profilu elektroenergetycznym. Energa zapowiedziała, że będzie ją wspierać organizując m.in. staże, stypendia i pomoce naukowe. Firma chce w ten sposób wykształcić pokolenie energetyków o kompetencjach najbardziej odpowiadających jej aktualnym potrzebom.

- Kiedy w 2012 roku Energa wstrzymała przygotowania do budowy elektrowni poczuliśmy, że oddala się od nas wielka szansa. Teraz znów pracujemy nad uwolnieniem ogromnego potencjału, który drzemie w Ostrołęce. Dziękujemy Enerdze za tą wspólną wizję przyszłości i jej partnerstwo. Przejawia się ono zresztą w bardzo wielu dziedzinach. Przykładem jest wojewódzki finał Energa Basket Cup, który już w niedzielę rozegra się w Ostrołęce – powiedział Janusz Kotowski.

Daniel Obajtek, który wcześniej spotkał się z pracownikami istniejącej Elektrowni B zapewnił, że nowa elektrownia nie jest zagrożeniem dla istniejących miejsc pracy, a oni sami obsługują dziś jedne z najsprawniejszych w Polsce bloków klasy 200 MWe.

- Jesteście specjalistami stanowiącymi o sile naszej firmy, naszym największym kapitałem. Na pewno będziemy inwestować w rozwój ludzi, którzy pracują z zaangażowaniem i dobrze rzetelną, ciężką pracę  – mówił Daniel Obajtek.

Energa zakończyła niedawno modernizację ostatniego z trzech bloków Elektrowni Ostrołęka B. Obecnie posiadają one łączną zainstalowaną moc zwiększoną do 681 MW. Ponadto wyposażone są w instalacje produkujące ciepło sieciowe i parę technologiczną dla mieszkańców i odbiorców przemysłowych. Dzięki inwestycjom bloki spełniają surowe normy środowiskowe, a możliwy czas ich eksploatacji wydłużył się.

Podczas spotkania z pracownikami, prezes Energa SA odniósł się także do zapowiadanych zmian w strukturze Grupy, zapewniając, że celem zmian jest likwidacja niepotrzebnych etatów kierowniczych i wzmocnienie kompetencji energetycznych koncernu. –

-  Efekt synergii, jaki przynosi spłaszczanie struktury, już możemy zaobserwować, zatrudniamy m.in. około stu nowych osób do obsługi sieci – mówił prezes gdańskiej grupy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018