Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

JSW myśli o przejęciu

Autor:  Przegląd prasy/Parkiet  |  19-05-2017 07:24
Jastrzębska Spółka Węglowa szuka sposoby na zwiększenie wydobycia. Jak czytamy w "Parkiecie", w grę wchodzi akwizycja.

Jak mówi dziennikowi Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW, Czechy stopniowo zamykają swoje kopalnie, w efekcie czego powstaje rynek do zdobyci zdolny wchłonąć ok. 7 mln ton surowca. JSW chce uszczknąć kawałek tego toru, a żeby to zrobić musi zwiększyć wydobycie.

- Nie jest to jednak łatwe,  bo kopalnie mają ograniczone możliwości. Dlatego myślimy o akwizycji - powiedział "Parkietowi".

Dziennik wskazuje, że obecnie praktycznie jedynym projektem, zakładającym wydobycie na większą skalę węgla koksowego, jest Dębieńsko. Złoże, które obecnie należy do australijskiej firmy Prairie Mining, sąsiaduje z należącymi do JSW KWK Knurów-Szczygłowice i Budryka.

O zwiększaniu produkcji węgla koksowego Daniel Ozon mówił również w wywiadzie dla wnp.pl.

- Skoncentrujemy się na realizacji inwestycji mających na celu zwiększenie produkcji węgla koksowego typu 35 i typu 34 oraz ograniczenie produkcji węgla do celów energetycznych - mówił nam p.o. prezesa JSW.  - Chcemy, by nasze kopalnie produkowały po pierwsze - więcej węgla koksowego, a po drugie - produkowały efektywniej. 

Czytaj więcej:
Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW dla wnp.pl, o cenach, Krupińskim, strategii i celach spółki

Jak pisał niedawno portal wnp.pl, Jastrzębska Spółka Węglowa złapała oddech, głównie dzięki prowadzonym działaniom restrukturyzacyjnym oraz wyższym cenom węgla. Zanosi się na to, że wynik JSW za pierwszy kwartał tego roku będzie całkiem dobry.

Czytaj więcej: JSW myśli o inwestycjach. Wygląda na to, że jej wyniki za I kw. będą dobre

Obecnie w spółce przyspieszają prace związane z oddaniem najważniejszej inwestycji w kopalni Budryk. Chodzi o uruchomienie poziomu 1290, który umożliwi dotarcie do nowych złóż węgla koksowego.

To  obecnie najgłębsza i najcenniejsza inwestycja w JSW. Czytaj więcej: JSW: Budryk, czyli najgłębsza kopalnia węgla koksowego w Europie

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018