Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Polska fabryka Kongsberg Automotive ruszy jeszcze w tym roku

Autor:  WNP.PL (PIM)  |  19-05-2017 13:03
Pierwsze komponenty do foteli samochodowych zostaną wyprodukowane w nowej fabryce w czwartym kwartale 2017 r. Budowa rozpocznie się w Brześciu Kujawskim już w czerwcu. Szacowny obrót roczny zakładu to ok. 80 mln euro.

Podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim województwa kujawsko-pomorskiego przedstawiono plany budowy nowej fabryki Kongsberg Automotive w Brześciu Kujawskim i zaprezentowano jej wizualizację. Zakład będzie wyposażony w najnowsze technologie potrzebne do produkcji systemów podgrzewania foteli w samochodach osobowych.

Wizualizacja nowej fabryki Kongsberg Automotive
Fot. mat. pras.

Jak poinformował Krzysztof Hauk, dyrektor generalny Kongsberg Automotive Pruszków, koncern podjął decyzję o zlokalizowaniu nowej inwestycji w Brzeskiej Strefie Gospodarczej głównie ze względu na atrakcyjną infrastrukturę komunikacyjną. Dla norweskiej spółki istotna jest tutaj obecność autostrady A1 oraz nieduża odległość do istniejących już zakładów w Pruszkowie oraz Koluszkach. Nowa fabryka stanie na obszarze ok. 6 ha, budowa rozpocznie się w czerwcu, a ukończenie prac przy tej inwestycji przewidywane jest na czwarty kwartał 2017 roku. Szacowna jej wartość to ok. 150 mln złotych.

- W Brześciu Kujawskim powstanie już drugi zakład Kongsberg Automotive w Polsce, przynależący do dywizji Interior. Docelowo po jego otwarciu, fabryka w Pruszkowie będzie odpowiadała za produkcję systemów pneumatycznych, natomiast systemy podgrzewania do foteli samochodowych będą wytwarzane już w nowej lokalizacji. Szacowany obrót tego zakładu to ok. 80 mln euro rocznie - mówi Krzysztof Hauk, dyrektor generalny Kongsberg Automotive Pruszków.

Jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu, stopa bezrobocia w powiecie włocławskim od początku 2017 r. utrzymuje się na poziomie 21-22 procent. Pojawienie się nowej fabryki Kongsberg Automotive w tym regionie będzie szansą na zmniejszenie liczby osób bezrobotnych. Docelowo zatrudnienie w nowopowstającym zakładzie znajdzie ponad 1000 pracowników. W pierwszym półroczu działalności fabryki do pracy zostanie przyjętych ponad 200 osób. Jak zapowiada, Magdalena Krzyżanowska-Celmer, dyrektor HR i administracji w Kongsberg Automotive Pruszków, wszyscy pracownicy na początku przejdą przez szkolenia specjalistyczne, dające im kompetencje do pracy przy tym rodzaju produkcji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018