Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Dobre informacje dla Grupy Azoty, Kijów nie chce nawozów z Rosji

Autor:  WNP.PL (Dariusz Malinowski)  |  19-05-2017 13:27
Ukraiński Międzyresortowy Komitet Handlu Międzynarodowego postanowił nałożyć cła antydumpingowe na niektóre nawozy z Rosji. Zdaniem ekspertów, Kijów będzie musiał poszukać innych dostawców nawozów.

Pierwotnie Ukraina planowała nałożyć cała na mocznik i mieszaninę mocznika i amoniaku 28 lutego. Jednak wówczas zawiesiła tę decyzję. Wnioskowało o to Ministerstwo Polityki Rolnej tłumacząc, że brak przygotowania do nałożenia ceł antydumpingowych, może spowodować niedobór nawozów i w rezultacie problemy rolników.

Fot. Shutterstock

Teraz decyzja o cłach została wdrożona. W zależności od zawartości mocznika cło wynosi obecnie od 4,19 proc. do 31,83 proc.

Co ciekawe, to nie pierwszy nawóz z Rosji, który zostaje obłożony cłem. W 2014 roku Ukraina nałożyła je na rosyjską saletrę amonową. Wówczas stawka cła została ustalona na poziomie 20,51 - 36,03 proc.

Co prawda Rosja kwestionowała je powołując się na zasady WTO, ale to nie wpłynęło na decyzję Kijowa. Według specjalistów najpewniej również teraz Moskwa oprotestuje nałożenie ceł, ale wydaje się, że szanse na jej sukces są niewielkie.

Sytuacja na ukraińskim rynku może oznaczać szansę dla Grupy Azoty. To właśnie Rosja była największym dostawcą nawozów azotowych na ukraiński rynek. Inne firmy miały małe szanse tam zaistnienie. To efekt względnie niskich cen rosyjskich nawozów. Było to możliwe, bo rosyjscy producenci nawozów podstawowy surowiec do ich produkcji, jakim jest gaz ziemny, kupują taniej niż inne firmy nawozowe. Teraz na ukraińskim rynku możliwa będzie sprzedaż nawozów przez inne koncerny.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018