Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Szmit: Gdynię i Władysławowo połączy droga krajowa

Autor:  PAP  |  19-05-2017 13:37
Droga krajowa Gdynia - Władysławowo, nazywana Via Maris, będzie budowana - ogłosił w piątek w Wejherowie wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Ocenił, że budowa mogłaby się rozpocząć dopiero po 2020 roku, w następnej unijnej perspektywie budżetowej.

Podczas konferencji prasowej w piątek w Wejherowie, wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podkreślił, że w sprawie budowy drogi krajowej Gdynia - Władysławowo "decyzja zapadła". "Przystąpiliśmy do pracy studialnej, do bardzo konkretnych rozmów" - zapewnił.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Zaznaczył jednocześnie, że "nie chce robić jakichś nadziei, że za dwa-trzy lata będziemy się cieszyli wbiciem łopaty czy podpisaniem umowy". "Tutaj naprawdę są trudne prace, teren jest bogaty pod względem przyrodniczym, są osiedla - to wszystko trzeba rozwikływać, wynegocjować przebieg z lokalnymi społecznościami" - tłumaczył.

"Jest decyzja, że trasa będzie realizowana i chcemy w następnej perspektywie rozpocząć realizację a ten czas, te kilka lat chcemy przeznaczyć na prace przygotowawcze, na prace studialne, na wszystko, co jest niezbędne, żeby tę inwestycje zrealizować" - dodał Szmit.

Nowa droga krajowa, która ma poprawić dojazd z Trójmiasta na Półwysep Helski, zgodnie z pomysłem resortu miałaby się rozpoczynać na gdyńskim węźle Morska i dalej biec "po śladzie OPAT" (Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej). Od Redy do Władysławowa - droga miałaby iść "w nowym śladzie".

Wiceminister powiedział, że w czwartek dyrektor gdańskiego oddziału GDDKiA, Radosław Kantak rozmawiał z prezydentem Gdyni, Wojciechem Szczurkiem m.in. na temat wyznaczenia trasy i podziału zadań przy tej inwestycji. Szmit przyznał, że "dylemat jest dziś taki, że gdyby była to droga ekspresowa, to byłby problem ze skomunikowaniem jej z Gdynią, z portem". "Musimy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli wypełnić warunki, które musi spełniać droga ekspresowa, a jednocześnie żeby trasa wpinała się maksymalnie dobrze i bezpiecznie w układ komunikacyjny Gdyni" - tłumaczył.

Uczestniczący w konferencji sekretarz stanu w MIB Kazimierz Smoliński wyraził przekonanie, że po zrealizowaniu drogi Via Maris łączącej Gdynię z Władysławowem oraz Trasy Kaszubskiej (z Gdyni w stronę Słupska), problemy komunikacyjne w północnej części województwa pomorskiego "zostaną zdecydowanie rozwiązane".

W piątek w Wejherowie wiceminister Szmit ogłosił, że będzie budowany ok. 42-km odcinek drogi ekspresowej S6 (tzw. Trasy Kaszubskiej) na odcinku z Bożegopola Wielkiego do Gdyni. Według GDDKiA, budowa może się rozpocząć wiosną 2019 r. i potrwać ok. 2-2,5 roku. Wiceminister ocenił, że realizacja dalszego odcinka S6 może się rozpocząć "w perspektywie trzech-czterech lat.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018