Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Niemcy będą wspierać Nord Stream 2

Autor:  WNP.PL (DM)  |  19-05-2017 14:44
Niemcy wspierają projekt energetyczny North Stream 2, ponieważ opiera się na mechanizmach rynkowych - powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel. Słowa te padły podczas wystąpienia ministra w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

Niemcy są jednym z najmocniejszych orędowników kontrowersyjnego gazociągu. To co zresztą budzi nasze największe wątpliwości dla Niemiec, może być ogromną zaletą i przewagą konkurencyjną.

Fot. Shutterstock

Gaz z Nord Streamu 2 podobnie jak w przypadku Niord Streamu ma trafiać w okolice Greifswaldu. Obecnie pierwszym rurociągiem bezpośrednio z Rosji do Niemiec dociera około 55 mld m3 gazu rocznie. Dzięki Nord Streamowi 2 ilość ta ulegnie podwojeniu. 110 mld m3 surowca w jednym punkcie Europy będzie miało olbrzymi wpływ na sytuacje na rynku gazu.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak uważa, że może to bardzo utrudnić konkurowaniu na rynku surowcowi z innych źródeł.

Z punktu widzenia Polski, pogorszeniu ulega nasze bezpieczeństwo energetyczne. Dzisiaj, poza LNG (obecnie do 5 mld m3 gazu rocznie), praktycznie cały pozostały surowiec będzie pochodził z Rosji. Wyjątkiem może być ewentualny surowiec kupiony w Niemczech. Jednak po wybudowaniu Nord Streamu 2 także w Niemczech będziemy mogli kupić niemal wyłącznie rosyjski gaz.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018