Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Powstaje największy producent wagonów kolejowych w Europie

Autor:  wnp.pl (PS)  |  19-05-2017 16:56
Zarządy amerykańskiej grupy Greenbrier Companies oraz Astra Rail Management ogłosiły, że uzyskały niezbędne zgody urzędów antymonopolowych na połączenia ich działalności produkcyjnej w Europie.

W ten sposób chcą utworzyć największe przedsiębiorstwo produkcji wagonów towarowych w Europie, poinformowano. Nowa spółka będzie nosić nazwę Greenbrier-Rail Astra.

Fot. Astra Rail Management

Plany połączenia zostały ogłoszone już 13 października ub. roku, a transakcja przejęcia ma wejść w życie 1 czerwca br.

Polega ona na przejęciu przez Greenbrier Europe 75 proc. udziałów w Greenbrier-Astra Rail i przydzieleniu 25 proc. udziałów w nowej spółce głównemu udziałowcowi Astra Rail, Thomasowi Manns’owi. Zostanie on też przewodniczącym rady nadzorczej Greenbrier-Rail Astra.

Greenbrier za większościowe udziały w nowej spółce zapłaci Astra Rail Managment 60 mln euro.

Astra Rail Managment, z siedzibą w Holandii, ma trzy zakłady produkcyjne w Rumunii (Arad, Severin i Caracal), które zatrudniają łącznie prawie 4000 pracowników oraz biuro projektowe na Słowacji.

Jej historia liczy 130 lat, ale w 2012 r. została przejęta przez niemieckiego inwestora - Thomasa Manns’a.

Greenbrier Europe ma też trzy zakłady w Polsce, w tym  zakład produkcji wagonów - Wagon Świdnica oraz zakłady naprawcze i remontowe w Oławie i w Tarnobrzegu, a w Niemczech - biuro sprzedaży, marketingu i konstruowania wagonów w (Grenbrier Germany w Siegen).

Wagon Świdnica produkuje węglarki, platformy kontenerowe i uniwersalne, cysterny do paliw, LPG i chemikaliów, wagony do cementu, wagony kryte.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018