Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Minister energii: w energetyce liczy się pewność partnera

Autor:  wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)  |  19-05-2017 18:27
PGE podpisała ze spółkami grupy EDF warunkową umowę sprzedaży aktywów EDF w Polsce. - Jeżeli patrzymy z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa to w energetyce poza rynkiem, poza ceną, liczy się też wiarygodność, pewność i trwałość partnera. Dlatego te zakupy które zostały poczynione ,czy wcześniej przez Eneę, czy teraz przez PGE, są zakupami, które nawet nie tak dawno nie wpisywały się w plany , ale trzeba było patrzeć na bezpieczeństwo energetyczne, na pewność działania – stwierdził Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

19 maja 2017 r. PGE oraz EDF International SAS i EDF Investment II B.V podpisały warunkową umowę sprzedaży akcji dotyczącą sprzedaży aktywów EDF w Polsce za około 4,51 mld zł.

Fot. PTWP

- Dzisiaj zostało sfinalizowane podpisanie umowy ,wielomiesięczne negocjacje prowadzone pomiędzy PGE a EDF. Majątek EDF w Polsce przechodzi do PGE. Powoduje to ,że PGE, powiedzmy, od dzisiejszego dnia kontroluje 45 proc, rynku energetycznego w Polsce . Jest głównym nadającym ton, liderem polskiej energetyki – komentował transakcję minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Szef resortu energii wskazał, że po przejęciu Engie Energia Polska przez Eneę to kolejna transakcja związana z wycofywaniem się francuskich firm energetycznych z Polski. Podkreślił, że transakcje są pochodną decyzji francuskich koncernów o sprzedaży polskich aktywów, wynikającymi z ich wewnętrznych uwarunkowań.

- Jeżeli patrzymy z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa to w energetyce poza rynkiem, , poza ceną, liczy się też wiarygodność , pewność i trwałość partnera . Dlatego też te zakupy które zostały poczynione ,czy wcześniej przez Eneę, czy teraz przez PGE, są zakupami które nawet nie tak dawno nie wpisywały się w plany , ale trzeba było patrzeć na bezpieczeństwo energetyczne, na pewność działania – wyjaśniał Krzysztof Tchórzewski.

Minister energii wskazywał, że fakt zwiększenia przez spółki energetyczne z udziałem Skarbu Państwa udziału w rynku ułatwia planowanie długoterminowej polityki energetycznej.

- Te transakcje cieszą mnie bardzo z tego tytułu , że jednak wpisały się w to krajowe spółki energetyczne i że nie będę się martwił o to jakie zamiary ma inwestor , który to kupił, jak on dalej będzie inwestował, co będzie dalej robił (…) Na jedną i drugą inwestycję zostały skierowane przez spółki energetyczne duże pieniądze, a musimy realizować inwestycje modernizacyjne i inwestycje w przyszłość, czyli budować nowe elektrownie, ale cieszę się ,bo sądzę, że jednak damy radę - stwierdził Krzysztof Tchórzewski.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018