Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

Słowacki Volkswagen drukuje z aluminium

Autor:  wnp.pl (Piotr Myszor)  |  25-06-2017 11:01
Słowacki zakład Volkswagena w Stupawie korzysta od niedawna z drukarki 3D. Koncern deklaruje, że to pierwszy zakład motoryzacyjny, w którym zastosowano tak dużą drukarkę.

Produkowana przez niemiecką firmę Concept Laser drukarka Xline 2000R to największa na świecie drukarka pracująca w systemie selektywnego topienia metalu SML. Urządzenie topi metalowy proszek za pomocą lasera.

fot. mat. pras.

Ważąca 10 ton drukarka dysponuje obszarem roboczym o wymiarach 80 x 40 x 50 cm i dwoma laserami o mocy 1 kW każdy. Dwa lasery, umożliwiające spajanie metalowego proszku niezależnie w dwóch miejscach jednocześnie przyspieszają produkcję. Zastosowana w urządzeniu możliwość dzielenia obszaru roboczego pozwala także na realizowanie dwóch wydruków równocześnie lub też wykorzystywania jednego obszaru do przygotowania druku, kiedy w drugim jeszcze odbywa się drukowanie.

Lasery łączą warstwy o grubości od 0,02 do 0,1 mm. Mogą wykorzystywać od 400 kg do 1,5 tony proszku. Po skończonej operacji automatyczne odkurzacze wyciągają nadmiar proszku, który może być ponownie wykorzystany. Zamknięty obieg sproszkowanego metalu jest całkowicie zautomatyzowany i odbywa się w atmosferze gazu obojętnego – azotu. Gotowy element musi być na 12 godzin odstawiony do wystudzenia.

W słowackich zakładach Volkswagena urządzenie to ma być wykorzystywane do produkcji komponentów i prototypów na potrzeby wszystkich zakładów grupy Volkswagena, a także dla klientów zewnętrznych. Słowacy będą wykorzystywali aluminium, ale maszyna pracuje także z proszkami tytanowymi i niklowymi.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018