Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018

HEG: nowelizacja ustawy o zapasach gwarantuje monopolistyczną pozycję PGNiG

Autor:  wnp.pl (Piotr Apanowicz)  |  07-07-2017 10:50
Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o zapasach gazu niezależni sprzedawcy gazu będą zmuszeni subsydiować spółkę państwową - ocenia Hermes Energy Group.

- Przedstawiony mechanizm zapasów obowiązkowych jest sprzeczny z wszelkimi obowiązującymi normami z jednego prostego względu: subsydiuje PGNiG, który już jest w zasadzie monopolistą na rynku odbiorców chronionych - spółka ma wszystkich odbiorców, ale kto inny utrzymuje dla niego zapasy obowiązkowe - uważa Bartosz Milewski, dyrektor ds. zarządzania portfelem HEG.

Fot. PTWP

Jego zdaniem sytuacja, w której dzięki nowemu prawu pozostali uczestnicy rynku są zmuszeni do utrzymywania zapasów przeznaczonych dla PGNiG jest dyskryminacją oraz swego rodzaju patologią w branży gazowej.

- Musimy wszyscy zdać sobie sprawę z tego, co tak naprawdę kryje się za nowymi regulacjami, na które rząd nie ma żadnego uzasadniania za wyjątkiem ogólnego stwierdzenia „zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju”. Nowelizacja ustawy wprowadza konieczność rezerwacji dodatkowych mocy na granicy, których nie można wykorzystać, a które skutkować będą monopolem PGNiG oraz podwyżką cen gazu - mówi Piotr Kasprzak, prezes HEG.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2018