Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2017

Zobacz, jak powstaje druga co do wielkości chłodnia kominowa w Polsce

Autor:  wnp.pl  |  13-07-2017 11:23
Ma 181,5 m wysokości i 144,5 m średnicy u podstawy. Na terenie Elektrowni Jaworzno III Rafako buduje drugą co do wielkości chłodnię kominową w Polsce. Zobacz, film z placu budowy.
Największa obecnie chłodnia kominowa ma 185 m i znajduje się w Kozienicach. Ta z Jaworzna jest niższa o 3,5 m, dzięki czemu będzie drugą co do wielkości w kraju.

Jak wylicza Rafako, do budowy zużyto około 1,5 tys. ton stali i 14 tys. m3 betonu.

W materiale wideo wycieczka po placu budowy, która możliwa jest dzięki windzie, która transportuje ludzi na sam szczyt. Wkrótce jednak i ona zostanie zlikwidowana i jedynym sposobem dostania się na górę będzie... drabinka.Nowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno będzie wysokosprawną jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9% netto. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200MW,  będzie on spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisje dwutlenku węgla o prawie 30% oraz pozostałych gazów emisyjnych o ponad 50%. 

Blok budowany w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 będzie rocznie spalał do 2,8 mln ton węgla, który w większości będzie pochodził z kopalń Grupy Tauron. Blok będzie wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych. 

Blok i kocioł przewidziany jest do pracy kondensacyjnej z maksymalnym czasem wykorzystania ale jednocześnie z możliwością dużej elastyczności pracy zgodnie z wymaganiami operatora systemu. 

Po zakończeniu inwestycji do atmosfery trafi o 2 mln ton CO2 mniej, a w ramach wymagań polityki klimatycznej, blok przygotowany będzie pod budowę instalacji wychwytu CO2 ze spalin (CCS ready).

Rafako, należąca do Grupy PBG firma, jest generalnym wykonawcą bloków energetycznych i największym w Europie producentem kotłów. Firma oferuje projektowanie i produkcję szerokiej gamy kotłów, w tym kotłów na parametry nadkrytyczne i kotłów fluidalnych a także urządzeń ochrony środowiska, w tym instalacji odsiarczania i odazotowania spalin oraz elektrofiltrów.
Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2017